Symulator płuc usprawni walkę z wirusem SARS-CoV-2... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSymulator płuc usprawni walkę z wirusem SARS-CoV-2... - dlaszpitali.pl

Internetowy symulator płuc usprawni walkę z wirusem

opm-internetowy-symulator-pluc-walka-z-wirusem
fot. iStock

Polski symulator USG płuc został nagrodzony grantem dla innowacji na rzecz medycyny i opieki zdrowotnej EIT Health. Dostępne w internecie symulacje pomogą szkolić personel medyczny w zakresie diagnozowania schorzeń płuc.

Symulator opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i spółka Medical Simulation Technologies. Innowacja znalazła się w 14-tce najlepszych projektów z obszaru innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, nagrodzonych grantem EIT Health.

Symulator pozwoli diagnostom doskonalić swoje umiejętności za darmo, za pośrednictwem internetu. Do szkolenia wystarczy komputer i myszka, która symuluje głowicę ultrasonografu. Obrazy diagnostyczne, na których odbywać się będą symulacje, odpowiadają obrazom płuc prawdziwych pacjentów z różnymi schorzeniami – także tymi, które są charakterystyczne dla COVID-19.

Jako uczelnia medyczna główne wysiłki kierujemy w bezpośrednie działania związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Dobrym przykładem jest stworzenie szybkiej ścieżki przez EIT Health dla projektów dedykowanych zwalczaniu skutków COVID-19. Jest to nie tylko dowód europejskiej solidarności, ale sprawności organizacyjnej konsorcjummówi prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak podkreślają naukowcy, badanie ultrasonografem to jeden ze sposobów na wykrycie zmian w płucach w przebiegu COVID-19. Wykorzystanie tej metody w diagnostyce płuc nie jest jednak tak powszechne, jak w przypadku chorób jamy brzusznej czy tarczycy. Liczba specjalistów wyszkolonych w tym kierunku jest niewielka, a w dobie pandemii prowadzenie szkoleń jest bardzo utrudnione.

Dzieki sukcesowi Polaków w konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response dofinansowanie pozwoli pokryć koszty wdrożenia polskiego projektu. Organizacja EIT Health działa w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Przeznaczyła ona 6 mln euro dofinansowania dla innowacyjnych projektów branży medycznej, które mają wspomóc lekarzy, przyczynić się do zwalczania pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Symulacja medyczna w Polsce – stan aktualny i perspektywy rozwoju

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.