Zmiany w kodeksie
Rada Ministrów zaproponowała zmiany w Kodeksie karnym – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni nie będą musieli trafiać do więzienia.
Przyjęta przez rząd autopoprawka dotyczy art. 155 Kodeksu karnego, określającego karę za nieumyślne spowodowanie śmierci. Artykuł jest często stosowany w procesach przeciwko medykom, których błąd mógł doprowadzić do śmierci pacjenta.
Niedawno przyjęta przez parlament nowelizacja art. 155, czekająca jedynie na podpis prezydenta, zakłada, że za tego rodzaju popełnione przestępstwo sąd będzie mógł orzec karę od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. W praktyce oznacza to uniemożliwienie warunkowego zawieszenia sankcji, które jest stosowane jedynie w przypadku krótkich kar (do roku). W takiej sytuacji lekarze, pielęgniarki, jak i ratownicy medyczni sądzeni za błąd medyczny musieliby liczyć się z faktem trafienia do więzienia. Zmiany w kodeksie, które zaproponował resort ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, mają zagwarantować, że więzienie nie będzie koniecznością, a medycy będą mogli liczyć na złagodzenie kary.
Poprawka przyjęta przez rząd wskazuje, że za nieumyślne spowodowanie śmierci ma grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W takiej sytuacji sądy będą dysponować większą możliwością stosowania sankcji w wymiarze umożliwiającym ich warunkowe zawieszenie. Winny będzie mógł być także ukarany nałożeniem na niego grzywny oraz decyzją o ograniczeniu wolności.
O zmiany w kodeksie, które określają odpowiedzialność w przypadku nieumyślnego spowodowania śmierci, wnosiły m.in. Naczelna Rada Lekarska oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.
Jak argumentowali lekarze, wprowadzone zaostrzone zmiany głównie dotknęłyby pacjentów – przykładowo chirurdzy czy też anestezjolodzy w obawie przed trafieniem za kratki rezygnowaliby z podejmowania ryzykownych decyzji, które, jeżeli chodzi o ratowanie ludzkiego życia, są często nieuniknione. Medycy rządową korektę przyjęli z zadowoleniem. Uważają, że do ich procesów powinny być stosowane zupełnie odrębne regulacje. W lipcu nowa wersja Kodeksu karnego ma trafić pod obrady Sejmu.(KR)
Czytaj także: Roszczenia pacjentów za błędy lekarskie