Wpływ jakości próbki na wiarygodność wyników badań laboratoryjnych

Jakość próbki do analizy zależy nie tylko od procesu pobierania materiału, ale również w dużej mierze od tego jak przebiega dalsza procedura postępowania z nią. Wyeliminowanie czynników interferujących w oznaczenia jest podstawą wiarygodności wyników badań laboratoryjnych.
Badania laboratoryjne stanowią podstawowe narzędzie diagnostyczne służące do oceny stanu zdrowia pacjenta, dlatego kluczowe jest, żeby były one wiarygodne.
Aby zapewnić miarodajność sprawozdania z badań należy zachować odpowiednią jakość próbki. Jakość próbki do analizy zależy nie tylko od procesu pobierania materiału, ale również w dużej mierze od tego jak przebiega dalsza procedura postępowania z nią. Wyeliminowanie czynników interferujących w oznaczenia jest podstawą wiarygodności wyników badań laboratoryjnych. Sposób pobierania materiału biologicznego nie może zmieniać właściwości próbki. Procedury pobierania materiału do badań uwzględniają: sposób przygotowania pacjenta, rodzaj i objętość uzyskanego materiału oraz technikę poboru materiału do badania [1]. Krew do badań wykonywanych rutynowo powinna być pobierana rano, na czczo, po wypoczynku nocnym. Pacjent powinien powstrzymać się od przyjmowania leków mogących wpływać na poziom mierzonego składnika – oczywiście za wyjątkiem istotnych wskazań klinicznych [2].
W celu uniknięcia kontaminacji zaleca się napełnianie probówek krwią pacjenta w następującej kolejności [3]:
1. probówka na posiew krwi
2. probówka z cytrynianem
3. probówka przeznaczona do uzyskania surowicy (bez lub z separatorem)
4. probówka z heparyną (bez lub z separatorem)
5. probówka z wersenianem (EDTA)
6. [...]