Wotum nieufności wobec Leszczyny odrzucone, projekty zmian składki zdrowotnej skierowane do dalszych prac
Podczas czwartkowego (21 listopada) posiedzenia Sejmu posłowie odrzucili wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Ponadto skierowali do dalszych prac dwa rządowe projekty dotyczące zmian w składce zdrowotnej.
W środę 20 listopada za odrzuceniem wniosku PiS o wotum nieufności wobec minister Leszczyny opowiedziała się sejmowa komisja zdrowia. Kolejnego dnia taką samą decyzję podjęli posłowie. Za przyjęciem wniosku zagłosowało 208 osób, natomiast przeciw 238. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Minister zdrowia solidarnie poparli wszyscy obecni na sali plenarnej członkowie koalicji rządzącej. Za wotum opowiedzieli się posłowie PiS, Konfederacji, Razem i Republikanów.
Według wnioskodawców Izabela Leszczyna ponosi pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację polskiego systemu opieki zdrowotnej. Posłowie PiS krytykują minister m.in. za wstrzymanie finansowania programu leczenia SMA, propozycję likwidacji pond 100 oddziałów ginekologiczno-położniczych, rezygnację z programu wsparcia produkcji polskich leków za 300 mln zł czy pogłębiające się problemy finansowe szpitali. Podczas sejmowej dyskusji Leszczyny broniły m.in. wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Marta Golbik (KO) czy przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. Zarzucały wnioskodawcom, że w dokumencie zawarli sporo kłamstw, dotyczących m.in. niewykorzystania środków z KPO. Zwracały też uwagę na to, czego Leszczynie udało się dokonać. To choćby powrót do finansowania przez państwo procedury in vitro czy inwestycje w psychiatrię.
Zmiany w składce zdrowotnej
Tego dnia miały również miejsce pierwsze czytania trzech projektów zmian składki zdrowotnej: jednego poselskiego, złożonego przez PiS, oraz dwóch rządowych. Na ostatnią chwilę z porządku obrad skreślono czytanie czwartego projektu, przygotowanego przez Trzecią Drogę.
Pierwszy z rządowych projektów zakłada od przyszłego roku likwidację składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych, wprowadzoną w ramach „Polskiego ładu”, a także obniżenie minimalnej składki dla przedsiębiorców. Drugi jest szerszy i proponuje obniżkę składki dla przedsiębiorców od 2026 r. Oba projekty skierowano do dalszych prac w komisjach zdrowia i finansów. Ich sprawozdania mają być rozpatrzone w Sejmie najpóźniej w środę 27 listopada. Przepadł natomiast projekt PiS, który zakłada zmianę zasad ustalania wymiaru składki dla przedsiębiorców i przywraca możliwość odliczenia jej od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Źródło: Sejm RP, tvn24.pl
Czytaj także: KPO dla szpitali – kolejne nabory już niebawem