W sieradzkim szpitalu jest dostępna nowoczesna terapia migreny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW sieradzkim szpitalu jest dostępna nowoczesna terapia migreny - dlaszpitali.pl

W sieradzkim szpitalu jest dostępna nowoczesna terapia migreny

opm-dlaszpitali-migreny
fot. iStock

Nowoczesne metody leczenia przewlekłej migreny – z zastosowaniem toksyny botulinowej lub leków biologicznych – są teraz dostępne w szpitalu w Sieradzu. W ramach programu lekowego terapia jest refundowana przez NFZ. Mogą z niej skorzystać pacjenci, którzy ukończyli 18. rok życia.

Na kliniczny obraz migreny przewlekłej składa się nieustępujący, dotkliwy ból głowy, który może łączyć się m.in. z nudnościami i wymiotami. Osoby cierpiące na tę chorobę nie są w stanie funkcjonować w pełni swoich możliwości. Często biorą zwolnienia z pracy, popadają w depresję z powodu bólu, nadużywają leków z powodu braku remisji dolegliwości bólowych.

Celem leczenia migreny przewlekłej jest zmniejszenie liczby dni z bólem głowy, redukcja ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych oraz poprawa jakości życia pacjenta. Na terapię warto zgłosić się, jeśli migrena utrudnia codzienne funkcjonowaniewyjaśnia Agata Wasilewska z Oddziału Neurologii Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu w komunikacie przesłanym PAP. – Terapia pomoże zniwelować ból. Są dwie linie leczenia: toksyną botulinową oraz przeciwciałami monoklonalnymi, będącymi lekami biologicznymi. Nowy program to szansa, aby zapanować nad chorobą i poprawić komfort życiadodaje.

W pierwszej linii leczenia wykorzystuje się toksynę botulinową. Podaje się ją w formie wielopunktowych zastrzyków w ściśle określone miejsca na głowie i szyi. Odpowiednie dawki toksyny botulinowej wprowadzane są do mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny. Ich zadaniem jest zmniejszenie intensywności oraz częstotliwości występowania bólu. W ramach programu przewidziano 5 podań w odstępach od 12 do 16 tygodni.

W przypadku nietolerancji bądź braku odpowiedzi na leczenie lekarz prowadzący może zdecydować o kwalifikacji pacjenta do leczenia biologicznego przeciwciałami monoklonalnymi. Są to leki ukierunkowane na receptor peptydu związanego z genem kalcytoniny, który występuje w miejscach istotnych dla patofizjologii migreny. Leki te podaje się raz na 4 tygodnie przez 12 miesięcy.

Na terapię w sieradzkim szpitalu mogą zgłosić się pacjenci, którzy chorują na migrenę przewlekłą oraz ukończyli 18. rok życia. Więcej informacji zainteresowani znajdą tutaj.

Źródło: naukawpolsce.pl/agm/jann

Czytaj także: Powstała grupa robocza ds. dostępów naczyniowych dla pacjentów dializowanych

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.