Turystyka medyczna a bezpieczeństwo pacjentów... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTurystyka medyczna a bezpieczeństwo pacjentów... - dlaszpitali.pl

Turystyka medyczna a bezpieczeństwo pacjentów w czasie pandemii

opm-dlaszpitali-turystyka-medyczna
fot. iStock

Jeśli obostrzenia i rozporządzenia nadane przez rząd przyniosą efekt, Polska zacznie wkrótce przygotowywać się do ostrożnego i powolnego powrotu turystyki medycznej na rynek. Jednym z rozwiązań, które mogą znacznie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podróżujących pacjentów jest specjalne ubezpieczenie turystyczne.

Rozkwit turystyki medycznej

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., turystyka medyczna w Polsce zaczęła się rozwijać bardzo prężnie. Podróże w celach medycznych i turystycznych stały się masowe w ostatnim czasie głównie dzięki takim czynnikom jak: niskie koszty podróży, dostępność danego kraju dla obcokrajowców, konkurencyjne ceny leczenia i zabiegów za granicą, otwartość klinik i szpitali na zagranicznych pacjentów oraz popularyzacja idei turystyki medycznej.

W 2019 roku wartość rynku turystyki medycznej na świecie wahała się między 40 a 60 miliardów dolarów, a liczba turystów medycznych wyniosła około 20 milionów. Również w Polsce, z roku na rok, liczba turystów rośnie, co pokazują dane z lat poprzednich.

Jak koronawirus wpłynął na rynek turystyki medycznej?

Rok 2020 to wielki cios dla turystyki medycznej. Pandemia COVID-19 przybiera na sile – okres jesienno-zimowy wiąże się z drugą, bardziej dramatyczną, falą zachorowań, nie tylko w Polsce, ale także w pozostałych europejskich krajach. Nic dziwnego, że ruch turystyczny zmniejszył się drastycznie i ograniczył tylko do niezbędnych podróży. Turystyka jest jedną z branż najbardziej dotkniętych kryzysem, głównie przez zamknięcie granic, obowiązkowe kwarantanny dla obcokrajowców oraz brak możliwości przemieszczania się. Obecnie największym wyzwaniem dla agencji turystyki medycznej, prywatnych klinik chirurgii i stomatologii estetycznej oraz pozostałych przedstawicieli branży jest jedynie przetrwanie.

Jeśli obostrzenia i rozporządzenia nadane przez rząd przyniosą efekt, Polska zacznie wkrótce przygotowywać się do ostrożnego i powolnego powrotu turystyki medycznej na rynek. Zachowując wszelkie środki ostrożności, turyści medyczni, agencje turystyki medycznej i szpitale wznowią ruch turystyki medycznej na świecie. Niemniej jednak, sytuacja na świecie nie jest jeszcze na tyle stabilna, żeby stwierdzić, że turystyka medyczna szybko powróci na dawne tory.

Ubezpieczenie dla turystów medycznych

Pandemia COVID-19 uwydatniła lukę na rynku turystyki medycznej, tj. brak ubezpieczenia skierowanego wyłącznie do tej grupy podróżujących. Oczywiście, istnieją ubezpieczenia podróżne i turystyczne, lecz takie produkty są niewystarczające dla turystów medycznych. Nowe ubezpieczenie dla turystów stworzone przez AXA Partners i ClinicHunter chronić będzie przed:

  • utratą depozytu w przypadku gdy pacjent rezygnuje z przyjazdu z przyczyn osobistych (na przykład śmierć bliskiej osoby, pobyt w szpitalu, sprawa w sądzie),
  • poniesieniem kosztów związanych z nieprzewidzianym przedłużeniem pobytu (na przykład wynikającym z niezadowalającego stanu zdrowia pacjenta),
  • poniesieniem kosztów podróży powrotnej w przypadku gdy konieczna jest korekta zabiegu lub leczenia w przyszłości.

Ponadto, ubezpieczenia podróży zagranicznych zapewniają taką samą ochronę jak standardowe ubezpieczenia turystyczne, tj. w zakresie utraty bagażu podróżnego, następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej czy sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie to dostępne będzie dla wszystkich mieszkańców Europy, a zakres jego obowiązywania obejmuje leczenie na całym świecie (wszystkie kontynenty). Plan dystrybucji jest dwutorowy. Firmy przygotowują ofertę dla indywidualnych turystów medycznych, którzy będą mogli zakupić takie ubezpieczenie bezpośrednio przed wyjazdem, a dodatkowo nawiązana zostanie współpraca bezpośrednio z klinikami, które będą mogły oferować to rozwiązanie swoim pacjentom zagranicznym.

Autor: Klaudia Grabowska

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Marcin Jędrychowski: Pandemia boleśnie obnażyła wszystkie słabości systemu

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.