Nowoczesne technologie na salach operacyjnych – rozwiązania nie tylko na czas epidemii
Inteligentna insuflacja wsparciem w operacjach w obrębie jamy brzusznej
W Szpitalu na Klinach w zabiegach małoinwazyjnych w obrębie jamy brzusznej wykorzystywany jest zaawansowany funkcjonalnie typ insuflatora, który posiada dodatkowe funkcje podgrzewania i nawilżania CO2 oraz oddymiania, co daje możliwość uzyskania lepszych wyników leczenia pacjentów. Inteligentna insuflacja ma na celu przewidzenie możliwych wahań ciśnienia podczas wymagających zabiegów. Utrzymuje stabilne pole operacyjne przy jednoczesnym usuwaniu dymu powstałego podczas zabiegu. Usuwa substancje toksyczne oraz rakotwórcze znajdujące się w dymie chirurgicznym, aby chronić nie tylko pacjentów, ale również personel.
Funkcja ogrzewania i nawilżania CO2 ma na celu zminimalizować powstawania zrostów, stanów zapalnych oraz wysychania otrzewnej, usprawnia proces powrotu do zdrowia po zabiegu i pomaga zmniejszyć ból pooperacyjny. Sprzęt ten jest szczególnie zalecany, zgodnie z wytycznymi europejskich towarzystw naukowych, w zabiegach w czasie zagrożenia Covid-19 – mówi Józefa Job.
CarnaLife Holo, czyli trójwymiarowy obraz pacjenta
Na tym nie koniec. W Szpitalu na Klinach jest możliwość zastosowania systemu CarnaLife Holo. To zaawansowany system, stworzony przez polską firmę technologiczną MedApp, który pozwala tworzyć, bazując na medycznych danych obrazowych, holograf odzwierciedlający prawdziwą strukturę obszaru anatomicznego u operowanego pacjenta. By lepiej przygotować się do operacji, lekarz wykorzystuje tzw. rzeczywistość mieszaną. Na podstawie tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI), USG, czy też innych modalności dostępnych w standardzie obrazowania DICOM, tworzy się wirtualny, trójwymiarowy obraz pacjenta.
Istotne zagrożenie dla pacjentów, które dzisiaj, w czasie pandemii zauważamy, to wstrzymywanie leczenia, badań profilaktycznych i diagnostyki, a przede wszystkim zabiegów, które niejednokrotnie ratują życie. Dlatego zwracamy się do pacjentów aby nie przerywali leczenia, nie rezygnowali z wizyt kontrolnych, czy badań, a także konsultacji z lekarzami. Zaniechania leczenia może zebrać fatalne żniwo w postaci przedwczesnych zgonów, czy też ciężkich powikłań, których późniejsze leczenie może być trudne lub niemożliwe. Zwlekanie z przyjściem do szpitala może pogorszyć szanse na powodzenie procesu terapeutycznego – kontynuuje Józefa Job.
Robotyka chirurgiczna to potencjał, który Polska może wykorzystać
Potencjał w nowych technologiach dostrzega również Komisja Europejska, która zaprezentowała wizję transformacji cyfrowej kontynentu. To inicjatywy dotyczące wdrożenia sztucznej inteligencji i rozwiązań robotycznych w różnych obszarach, w tym również w obszarze medycznym – obecnie mające pomóc w rozwiązaniu trwającego kryzysu COVID-19, ale docelowo mające znaczenie dla całej branży medycznej.
Popyt na usługi z wykorzystaniem robotów chirurgicznych jest obecnie tak duży, że możliwości Intuitive Surgical, producenta najpopularniejszego systemu na świecie – robota da Vinci, w obszarze kształcenia i dostępu do ośrodków kształcących zaczynają się zagęszczać. Jeszcze przed wybuchem pandemii amerykańskie i europejskie centra szkoleń miały dwu- a czasami nawet trzymiesięczne kolejki chętnych do odbycia kursów podstawowych. Obecnie koronawirus wydłużył je o kolejnych kilka miesięcy.
Paradoksalnie właśnie ta sytuacja stanowi ogromną szansę dla polskich, młodych, wschodzących ośrodków rozwoju robotyki chirurgicznej.
To dla nas niepowtarzalna szansa aby dołączyć do liderów w Europie i stać się jednym z kluczowych ośrodków kształcenia kadr robotycznych na świecie – podkreśla dr Paweł Wisz, urolog. – Już dzisiaj, jako krakowski ośrodek, jesteśmy prywatnym centrum specjalizującym się w małoinwazyjnej, robotycznej chirurgii w zakresie ginekologii, chirurgii ogólnej, kolorektalnej, bariatrycznej, a przede wszystkim w mojej specjalizacji – urologii. Znani jesteśmy z zastosowania innowacyjnych sposobów wykonywania radykalnej prostatektomii robotycznej np. metodą Collar, która maksymalizuje u mężczyzn szanse na zachowanie funkcji trzymania moczu przy zachowanym bezpiecznym wyniku onkologicznym.
Nowoczesne technologie są coraz bardziej zintegrowane z medycyną, dlatego też tak ważne jest jak najszybsze dostosowanie i uruchomienie odpowiednio dużej liczby profesjonalnych szkoleń medycznych i chirurgicznych dla przyszłych lekarzy. Im więcej odpowiednio wykształconych kadr medycznych, im więcej systemów robotycznych i nowych technologii wdrożonych w placówkach medycznych, tym większa szansa na jeszcze większą skalę sukcesów operacyjnych i terapeutycznych.
Źródło: mat. prasowe