Szpital Kolejowy w Katowicach zakupił nowoczesny laser do leczenia jaskry - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpital Kolejowy w Katowicach zakupił nowoczesny laser do leczenia jaskry - dlaszpitali.pl
Reklama

Szpital Kolejowy w Katowicach zakupił nowoczesny laser do leczenia jaskry

opm-dlaszpitali-laser
fot. iStock

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach zakupił laser wspomagany przez sztuczną inteligencję. Placówka jest pierwszym miejscem w Polsce, a drugim w Europie, w którym funkcjonuje to urządzenie do leczenia jaskry.

Laser Eagle to precyzyjne urządzenie wspomagane technologią sztucznej inteligencji, które dokładnie lokalizuje strefę zabiegu. Szpital Kolejowy w Katowicach jako drugi w Europie posiada to urządzenia. Zdążono wykonać nim już ok. 100 zabiegów na oczach osób chorych na jaskrę. Najstarsza pacjentka miała 102 lata.

Prof. zw. dr n. med Edward Wylęgała, kierownik oddziału klinicznego okulistyki z pododdziału okulistyki dziecięcej Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach wyjaśnia jak działa laser – Laser wykorzystuje efekt biologiczny. Pobudza tkankę do tego, żeby rozchodziły się zapadnięte kanały szlema. Te mikrostruktury są jakby kratką ściekową, która zbiera wodę z wnętrza gałki ocznej. Gdy jest zapadnięta, laser pobudza po prostu swego rodzaju gąbeczkę, która je wyściela do tego, żeby się ona rozchodziła i po prostu miała większe pory. To jest efekt przede wszystkim biologiczny i takie jest główne działanie lasera. Oczywiście można także robić małe otworki – mikropunkcję, ale ten laser działa właśnie w taki sposób, że pobudza krążenie cieczy wodnistej.

Profesor dodaje, że jaskra jest chorobą cywilizacyjną. Zaleca, aby badać nie tylko oczy pod kątem doboru okularów, ale także np. zmierzyć ciśnienie dna oka. Pozwala to wykryć niektóre schorzenia.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji

Dzięki oprogramowaniu wykorzystującym sztuczną inteligencję, sprzęt rozpoznaje odpowiednie struktury i oddziałuje na nie laserem. Do tej pory lekarze sami kierowali laserami. Działa na tyle szybko, że urządzeniu nie przeszkadza np. ruch gałki ocznej. Od pojawienia się pomysłu, do finalnego i przebadanego produktu minęło 10 lat. Laser potrzebował czasu, aby „nauczyć się” rozpoznawania struktur.

– Laser ma też swoje ograniczenia. Nie obniżymy, nie wiadomo jak bardzo tego ciśnienia. Musimy wyselekcjonować pacjenta. To laser dla osób z dobrze kontrolowaną jaskrą lub w początkowej fazie leczenia wtedy. Kiedy mamy pacjenta na początku choroby, wtedy możemy dużo zrobić, bo jeśli dużo nie zrobimy na początku, to potem musimy go operować – mówi dr n. med. Bartłomiej Bolek z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Dodaje także, że w przypadku zaawansowanej jaskry i przy bardzo wysokim ciśnieniu w oku w dalszym ciągu konieczne jest wykonywanie zabiegów operacyjnych. W przypadku niektórych pacjentów użycie lasera pozwala uniknąć np. korzystania z kropli.

Inwestycja, która przyniesie korzyść pacjentom i szpitalowi

Laser oszczędza jednak czas lekarzy i wpływa na komfort oraz wygodę pacjentów. Zabieg można wykonać nawet na stojąco. Może być także powtarzany, a trwa bardzo krótko, bo nieco ponad 2 sekundy.

– Teoretycznie w ciągu dwóch godzin za pomocą nowego lasera możemy wykonać zabieg u 10-15 pacjentów. Normalnie pomoglibyśmy około 6 – mówi dr n. med. Bartłomiej Bolek z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Szpital jest szpitalem wojewódzkim finansowanym z budżetu województwa śląskiego i to urządzenie też zostało zakupione z budżetu województwa. Zawsze jesteśmy przekonani do takich urządzeń, które tak w konsekwencji swojego używania przynoszą oszczędności budżetowi – mówi Alina Bednarz, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa śląskiego i zarazem szefowa rady społecznej szpitala.

Otwarcie Centrum Laserowego Leczenia Oczu to część projektu o łącznej wartości 19,5 mln zł pn.: „Utworzenie Europejskiego Centrum Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach”. Środki pochodzą w większości z budżetu województwa śląskiego i zostały rozpisane na lata 2023-2025.

Źródło: Dziennik Zachodni, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Czytaj też: II edycja studiów podyplomowych „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia”. Rozmowa z dr n. med. Aleksandrem Kanią oraz Markiem Piotrowskim

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.