Sprowadzanie leków z zagranicy może być wkrótce łatwiejsze
Elektronizacja importu docelowego leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego − to zmiany uchwalone przez Sejm w pakiecie ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19, a także po jej ustaniu. W przypadku wejścia zmian w życie, decyzje tego typu będą zapadały szybciej.
Niebawem Senat rozpatrzy nowelizację Ustawy z 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne. Sejm i Senat w pakiecie nowelizuje kilka ustaw zdrowotnych z związku z epidemią COVID-19. W wymienionej ustawie oraz w ustawie dotyczącej bezpieczeństwa żywności i żywienia i w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia − parlamentarzyści planują wprowadzić zmiany dotyczące elektronizacji obsługi zapotrzebowań składanych w tzw. trybie importu docelowego.
Cel nowelizacji
Nowelizacja ma za zadanie wspomóc elektronizację procedury importu docelowego oraz importu interwencyjnego leków, a także procedury sprowadzania z zagranicy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędnych dla ratowania życia bądź zdrowia bez konieczności realizowania obowiązku powiadomienia GIS o wprowadzeniu do obrotu.
Dzięki noweli prawa farmaceutycznego powstanie ponadto System Obsługi Importu Docelowego (SOID), który umożliwi składanie zapotrzebowań i zgłoszenia o konieczności wydania zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego, rozpatrzenie zapotrzebowań oraz wniosków. Nowelizacja zakłada ponadto przesunięcie terminu obowiązywania obowiązku aptek do podłączenia się do systemu. Zmiany mają wpłynąć na szybkość wskazanych procedur, ulepszyć zabezpieczenie pacjentów w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Czytaj także: Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia