Senat zgłosił dwie poprawki do noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej
Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu opowiedziała się za wprowadzeniem dwóch poprawek do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Nowelizacja dotyczy ryczałtów dla szpitali sieciowych i wniosków o kredyt na studia medyczne. Poprawki zaproponowane przez komisję mają charakter doprecyzowujący.
Zgodnie z pierwszą z poprawek do artykułu nowelizacji, wskazującego, że w 2022 r. wykaz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ogłasza się dla terenu danego województwa w terminie do 30 września i że wykaz ten obowiązuje od 1 stycznia 2023 r., dodany zostanie termin: do 30 czerwca 2027 r.
Druga poprawka dotyczy artykułu, w którym mowa o ryczałcie systemu zabezpieczenia za okres rozliczeniowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2022 r., ustalanym na podstawie danych dotyczących liczby i rodzaju świadczeń opieki zdrowotnej, udzielonych i sprawozdanych za okres rozliczeniowy obejmujący 2019 r. Wyrazy „rozpoczynające się od 1 stycznia 2022” zastąpiono sformułowaniem: „obejmujący okres od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022”.
Podobne poprawki do nowelizacji zaproponowała na początku lutego senacka Komisja Zdrowia.
Zgodnie z nowelizacją obowiązujący wykaz placówek zakwalifikowanych do podstawowego zabezpieczenia szpitalnego (PSZ) będzie obowiązywał o pół roku dłużej, czyli do końca 2022 r. W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że zmiana jest podyktowana szczególnymi warunkami funkcjonowania szpitali w czasie pandemii COVID-19.
Czytaj też: Priorytety w zakresie leczenia onkologicznego w UE