Sejm przyjął ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

4 kwietnia Sejm przyjął ustawę, która obniży składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Nowe przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw obejmą przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej, podatkiem liniowym, w formie ryczałtu oraz karty podatkowej. Na zmianach ma zyskać ok. 2,45 mln przedsiębiorców.
Ustawa wprowadza zmiany w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Osoby, które rozliczają się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego, będą płaciły stałą składkę zdrowotną, która będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 4,9% od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, również zapłacą stałą składkę zdrowotną wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu progu 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 3,5% od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej, będą płacić stałą składkę zdrowotną, wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Od 2026 r. dla podatników rozliczających się podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i kartą podatkową uchylona zostanie możliwość odliczenia części zapłaconych składek zdrowotnych od podatku dochodowego, czyli częściowego odliczania od dochodu lub przychodu albo zaliczania do koszów uzyskania przychodów zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Uchwalona przez Sejm ustawa została przekazana do Senatu. Zmiany w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Wszystko ma kosztować budżet państwa ok. 4,6 mld zł, a NFZ ok. 6 mld zł. Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział jednak, że budżet pokryje brakującą kwotę dla NFZ.
Źródło: Ministerstwo Finansów
Czytaj także: POZ: nowe umowy i wyższe finansowanie świadczeń dla dzieci i najstarszych pacjentów