Ruszył konkurs na cyfrową transformację ochrony zdrowia

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nabór do konkursu „Przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia poprzez dalszy rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia” ze środków KPO. Na ten cel przeznaczone zostaną ponad 3 mld zł. Wnioski mogą składać podmioty lecznicze zakwalifikowane do tzw. sieci szpitali.
Szpitale mogą wnioskować o środki (nawet do 12 mln zł) na zakup sprzętu i usług na potrzeby:
- wdrożenia rozwiązań AI i podłączenia do Centralnego Repozytorium Danych Medycznych (integracja z Platformą Usług Inteligentnych i zakup narzędzi AI służących optymalizacji procesów szpitalnych oraz organizacji pracy personelu);
- digitalizacji dokumentacji medycznej istotnej z punktu widzenia leczenia i profilaktyki (karty informacyjne z leczenia szpitalnego od 2023 r.);
- integracji i rozbudowy systemów informatycznych szpitali (w tym integracja z 9 nowymi EDM);
- zwiększania poziomu cyberbezpieczeństwa w szpitalach.
Na nabór przeznaczono w sumie 3 131 000 000 zł, natomiast wnioski można składać do 15 maja. Wszelkie szczegóły, a także regulamin ogłoszonego naboru, są dostępne tutaj.
Szereg konkretnych korzyści
Jak przekonuje ministerstwo, inwestycja w cyfrową transformację ochrony zdrowia przyniesie szereg konkretnych korzyści zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego.
- Dzięki łatwiejszemu dostępowi do dokumentacji medycznej oraz swobodnej wymianie informacji między placówkami i lekarzami różnych specjalności, pacjenci będą mogli szybciej otrzymać diagnozę i rozpocząć leczenie.
- Rozszerzenie i zintegrowanie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej ułatwi pacjentom i lekarzom dostęp do e-wyników badań, planów leczenia onkologicznego, kart diagnostyki oraz innych dokumentów medycznych. Integracja tych funkcji uprości proces leczenia, a także pozwoli na lepszą koordynację opieki.
- Zredukowanie lub całkowite wyeliminowanie dokumentacji papierowej to przede wszystkim mniejsze ryzyko utraty ważnych dokumentów, ale także wygoda pacjentów i lekarzy. Wszystkie najważniejsze informacje medyczne będą zawsze dostępne w formie elektronicznej.
- Wdrożenie certyfikowanych narzędzi AI pomoże lekarzom w podejmowaniu decyzji i umożliwi szybszą diagnozę. To odciążenie personelu medycznego oznacza więcej czasu na indywidualną opiekę nad pacjentami.
- Inwestycja w cyberbezpieczeństwo zapewni wyższy poziom ochrony danych pacjentów, co jest kluczowe w dobie rosnących zagrożeń w sieci.
Uzupełnieniem konkursu jest porozumienie podpisane 9 kwietnia pomiędzy Ministerstwem Zdrowia i Centrum e-Zdrowia. CeZ przygotuje odpowiednie centralne narzędzia i usługi wspierające szpitale, które pozyskają środki w ramach konkursu. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Przypominamy, że wspólnie z dlaSzpitali.pl możesz przygotować się do kolejnego konkursu o środki z KPO. Zapraszamy Cię na webinar dotyczący dofinansowań inwestycji w ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej – szczegóły znajdziesz tutaj.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Czytaj także: Dotacje dla szpitali – przegląd możliwości finansowania inwestycji