Rusza modernizacja szpitala przy Barskiej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRusza modernizacja szpitala przy Barskiej - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Rusza modernizacja szpitala przy Barskiej

opm-dlaszpitali-barskiej
fot. Anna Brzezińska – Członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego/FB

Najstarszy budynek warszawskiego szpitala przy ul. Barskiej czeka przebudowa. W bloku A powstanie nowoczesny oddział rehabilitacji z 70 łóżkami. Zostanie on wyposażony m.in. w urządzenia do fizykoterapii i kinezyterapii, a także w roboty pomagające pacjentom w rekonwalescencji. W budynku znajdzie się też dzienny dom opieki medycznej dla seniorów i dzienny oddział rehabilitacji.

Budynek A w szpitalu św. Anny przy ul. Barskiej w Warszawie powstał w 1952 r. Od 40 lat nie przechodził on gruntownej modernizacji. Z końcem marca podpisano umowę na prace budowlane. Mają one potrwać 2 lata. Wykonawcą będzie firma Strabag.

Modernizacja szpitala jest koniecznością. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel ponad 45,6 mln zł. Budynek zostanie dostosowany do standardów technicznych. Zmodernizowany obiekt będzie służył mieszkańcom Warszawy i całego województwa mazowieckiego. Znajdą się w nim m.in. oddział rehabilitacji i dzienny dom opieki medycznejmówi Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Ponad 70 łóżek w oddziale rehabilitacji

W ostatnich 3 latach z oddziału rehabilitacji w szpitalu przy ul. Barskiej skorzystało ponad tysiąc osób, które przebywały w trwających od 3 do 6 tygodni turnusach. Od stycznia 2024 r. dostępnych było jedynie 27 łóżek. Natomiast z oddziału dziennego skorzystało w ubiegłym roku 1,2 tys. osób.

W remontowanym budynku powstanie nowoczesny oddział rehabilitacji z 70 łóżkami, co oznacza blisko trzykrotne zwiększenie liczby miejsc. Znajdą się w nim również dwie duże sale przeznaczone do ćwiczeń dla pacjentów z urządzeniami do fizykoterapii oraz kinezyterapii. Zakupione zostaną także nowoczesne roboty wspomagające pacjentów w rekonwalescencji oraz komora krioterapeutyczna. Ze sprzętu będą mogli korzystać również pacjenci oddziału rehabilitacji dziennej.

Na najniższym piętrze budynku znajdować się będą pracownie związane z diagnostyką obrazową, takie jak: sala z tomografem komputerowym, pracownie RTG i USG oraz duża pracownia endoskopowa z czteroosobową salą wybudzeniową.

Powstanie dzienny dom opieki medycznej

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego Warszawy z 2023 r., Ochota jest dzielnicą, w której ponad 25% mieszkańców to osoby powyżej 60. roku życia. Ponadto w najbliższych latach ta grupa ma się zwiększać. Dlatego w zmodernizowanym budynku szpitala będzie działał dzienny dom opieki medycznej (DDOM). Jego celem jest usamodzielnienie osób starszych oraz pomoc w poprawie ich stanu zdrowia.

Osoby przebywające w DDOM będą miały zapewnione zajęcia terapeutyczne, treningi funkcji poznawczych i umiejętności codziennych, terapię zajęciową i reminiscencyjną, a także zajęcia logopedyczne. Bliscy osób starszych będą mogli natomiast skorzystać z konsultacji z pracownikiem socjalnym. Pobyt w DDOM jest całkowicie bezpłatny.

Będzie to już kolejna tego typu placówka na Mazowszu. Na realizację „Programu wsparcia domów opieki medycznej w latach 2023-2025” władze województwa przeznaczyły ponad 45 mln zł. Docelowo na Mazowszu będzie działać 21 DDOM.

Ze względu na remont przeniesiono część oddziałów

Ze względu na modernizację budynków A i C szpitala przy Barskiej od 1 stycznia 2025 r. część działalności placówki przeniesiono do innych szpitali. Oddział Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej znajduje się obecnie w ATTIS przy ul. Górczewskiej (filia szpitala bródnowskiego). Świadczenia w zakresie chirurgii urazowo-ortopedycznej, w tym zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego, realizuje Stocer w Konstancinie-Jeziornie i pozostałe warszawskie podmioty lecznicze w zależności od indywidualnego wyboru miejsca leczenia przez świadczeniobiorcę.

Co ważne, w szpitalu przy Barskiej pozostały wszystkie obecnie funkcjonujące poradnie oraz nocna i świąteczna pomoc lekarska. W niezmienionym kształcie działają oddziały Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologii i Gastroenterologii oraz Rehabilitacyjny. Wszystkie zmiany skonsultowano z mazowieckim oddziałem NFZ, wojewodą mazowieckim i samorządem województwa.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Czytaj także: Trwa budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

651 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy