Rozwój robotyki w Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu
Wdrożenie robotyki chirurgicznej w oparciu o model podwykonawczy
Uruchomienie programu w Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu było możliwe dzięki wykorzystaniu modelu podwykonawczego we współpracy z Grupą NEO Hospital.
– Model podwykonawczy umożliwia szpitalom skuteczne współdzielenie zasobów, co ma kluczowe znaczenie w warunkach ograniczeń finansowych. Szpitale, korzystając z elastycznego podejścia nie tylko minimalizują koszty ale również efektywnie zarządzają dostępnymi zasobami, zwiększając tym samym skalę świadczeń medycznych. Szpitale, korzystając z gotowych rozwiązań i ekspertyzy partnerów, osiągają zdolność wykonywania zaawansowanych procedur chirurgicznych zdecydowanie szybciej, co z kolei przyczynia się do poprawy standardu opieki medycznej – wyjaśnia Joanna Szyman, prezeska NEO Hospital.
Efektywne wykorzystanie zasobów, dostęp do wyspecjalizowanej kadry oraz transfer wiedzy zwiększają standardy świadczeń, prowadząc do zadowolenia pacjentów i budowania renomy szpitala na rynku.
Wdrażanie modelu podwykonawczego w obszarze robotyki chirurgicznej stanowi istotny krok w kierunku poprawy efektywności całego systemu zdrowia. Elastyczność modelu pozwala na szybkie dostosowanie się do zmieniających się warunków, co może przyczynić się do optymalizacji procesów klinicznych i zarządczych.
Z szacunków opartych na wynikach badania przeprowadzonego specjalnie na potrzeby raportu PMR i Upper Finance Group wynika, że w kraju o wielkości Polski powinno być ponad 70 robotów do końca 2027 r., z których pomocą będzie wykonywanych blisko 20 tys. zabiegów rocznie. Według raportu w latach 2022-2027 średnioroczny wzrost wartości (CAGR) segmentu chirurgii robotycznej wyniesie aż 25%.
Źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadziło sto transplantacji serc i płuc w 2023 r.