Roztoczańska jesień STOMOZ – wokół aktualnych problemów ochrony zdrowia
Zarządzanie ryzykiem w ochronie zdrowia
Dominik Wesołowski z firmy BeCeM, rozpoczynając swoje wystąpienie, postawił pytanie, czy zarządzanie ryzykiem w ochronie zdrowia jest dziś modą czy koniecznością. Odpowiedź oczywiście jest jednoznaczna. To konieczność. Prelegent przywołał definicję, zgodnie z którą zarządzanie ryzykiem to identyfikacja potencjalnych zdarzeń mających wpływ na ciągłość funkcjonowania organizacji i podejmowania działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka przerwania procesów kluczowych. Wymienił następnie poszczególne etapy procesu zarządzania ryzykiem, a wśród nich identyfikację obszaru jego rozpatrywania i rozważenie zagrożeń dla organizacji, określenie poziomu ryzyka w zidentyfikowanych obszarach, podejmowanie decyzji dotyczących określonych strategii działania oraz monitorowanie i weryfikacja poprawności przyjętych rozwiązań.
Prelegent podkreślił, że w ochronie zdrowia zarządzanie ryzykiem często ogranicza się wyłącznie do procesów leczniczych. Jest definiowane jako szacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia niepożądanego zdarzenia medycznego oraz minimalizowanie konsekwencji jego wystąpienia w aspekcie zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Dominik Wesołowski zwrócił uwagę, że nie można pomijać innych obszarów, również istotnych dla działania podmiotu leczniczego, tj. procesów informacyjnych, w tym zarządzania bezpieczeństwem informacji i cyberbezpieczeństwa czy procesów biznesowych.
Wśród przeszkód dla zarządzania ryzykiem w ochronie zdrowia prelegent wymienił niewystarczającą wiedzę o korzyściach, jakie dla podmiotów leczniczych może przynieść wdrożenie procesów zarządzania opartych na analizie ryzyka, brak odpowiednio wyszkolonych specjalistów, których mogłyby pozyskać podmioty lecznicze, brak narzędzi wspierających, a zwłaszcza systemów ERM (Enterprise Risk Management) dostosowanych do specyfiki ochrony zdrowia oraz ograniczenia finansowe podmiotów leczniczych.
Roztoczańska jesień STOMOZ to – oprócz merytorycznych wystąpień – wiele ciekawych dyskusji, inspirujących wymian poglądów i doświadczeń, spotkań kuluarowych. To pierwsza konferencja, jednak jak podkreślają organizatorzy, nie ostatnia. Kolejna odbędzie się w przyszłym roku.
„Ogólnopolski Przegląd Medyczny” oraz serwis dlaSzpitali.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.