Roztoczańska jesień STOMOZ – wokół aktualnych problemów ochrony zdrowia
Historia rozwoju szpitala w Tomaszowie Lubelskim
Podczas konferencji na Roztoczu zorganizowanej przez dyrekcję szpitala w Tomaszowie Lubelskim nie mogło obejść się bez przybliżenia rysu historycznego oraz aktualnej sytuacji tej jednostki ochrony zdrowia. Przedstawili je Bernard Żaroffe, dyrektor ds. lecznictwa (rys historyczny) oraz Dariusz Gałecki, dyrektor naczelny (sytuację od 2022 r.)
Bernard Żaroffe wskazał, że szpital wybudowano w 1912 r. (wówczas na 12 łóżek), a następnie na przestrzeni kolejnych dziesiątek lat ta jednostka sukcesywnie powiększała się. Wzrastała zarówno liczba łóżek, jak i personelu, osiągając w 1993 r. 574 łóżka, 29 lekarzy medycyny, 15 stomatologów oraz 102 pielęgniarki i położne.
W wyniku restrukturyzacji XXI wiek przyniósł zmniejszenie liczby łóżek do 486 (2001 r.). Jednocześnie rozpoczęła się cała seria inwestycji. W 2002 r. stworzono roomingowy system opieki, wykonano generalny remont Oddziału Chirurgicznego oraz Położniczo-Ginekologicznego. Rok później oddano do użytku nowo wybudowany SOR, składający się z obszaru segregacji medycznej i przyjęć, obszaru resuscytacyjno-zabiegowego z salą operacyjną, obszaru krótkotrwałej intensywnej terapii i obserwacji. Oddział wyposażono w nowoczesny sprzęt i aparaturę. Utworzono również poradnię podstawowej opieki zdrowotnej w strukturze przychodni specjalistycznej. W roku 2005 oddano do użytku nowe budynki dla Oddziału Neurologicznego, Gruźlicy i Chorób Płuc, powiększono również oddział internistyczno-kardiologiczny.
Jak podkreślił Bernard Żaroffe, bardzo duże znaczenie dla szpitala mają działania na rzecz jakości. W 2008 r. odbyła się pierwsza wizyta akredytacyjna Centrum Monitorowania Jakości w Krakowie. Jednostce przyznano status szpitala akredytowanego, który jest utrzymany do chwili obecnej.
Omawiając aktualną sytuację szpitala, dyrektor Dariusz Gałecki przybliżył tegoroczną strukturę jednostki. W ramach lecznictwa zamkniętego funkcjonuje tu dziś 14 oddziałów szpitalnych, 18 poradni specjalistycznych, 11 pracowni oraz apteka szpitalna i centralna sterylizatornia. W outsourcingu są usługi żywienia, pralnia, diagnostyka laboratoryjna, odbiór i utylizacja odpadów oraz wykonywanie badań histopatologicznych.
Podstawowym obszarem działania szpitala jest powiat tomaszowski, który zamieszkuje ok. 84 tys. mieszkańców, co stanowi 4,2% ogółu mieszkańców województwa lubelskiego.
Dyrektor Gałecki przedstawił również plan obowiązujący w latach 2018-2023. Wymienił tu m.in. doposażenie w sprzęt medyczny, wzrost kompetencji cyfrowych w zakresie e-zdrowia, zwiększenie dostępności usług zdrowotnych, rozbudowę i przebudowę oddziału chirurgii z utworzeniem 3 nowych sal operacyjnych.
Z uwagi na konieczność poniesienia znaczących nakładów w istniejące mało funkcjonalne budynki przystąpiono do opracowania koncepcji nowego budynku szpitalnego posiadającego 4-5 kondygnacji naziemnych realizowanego w 2 etapach. W I etapie wykonany będzie segment, w którym zlokalizowane zostaną oddziały: chirurgii, laryngologii, ginekologiczno-położniczy i noworodkowy oraz anestezjologii i intensywnej terapii. W II etapie wykonany zostanie segment, w którym zrealizowane będą: apteka szpitalna, dział fizjoterapii oraz oddziały reumatologiczny i wewnętrzny z pododdziałem geriatrycznym. Segmenty będą połączone funkcjonalnie na każdej kondygnacji oraz wykonane będą połączenia komunikacyjne z SOR-em i budynkiem oddziału kardiologicznego.