Roztoczańska jesień STOMOZ – wokół aktualnych problemów ochrony zdrowia
Wnioski po pandemii
Podczas swojego wystąpienia Zbigniew Król, zastępca dyrektora ds. klinicznych i naukowych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, przedstawił wnioski, które nasuwają się po doświadczeniach epidemii. Podkreślił, że istotne jest to, żeby ze sobą współpracować oraz wspominał, że kiedy w czasie pandemii CSK MSWiA przyjmował pacjentów, nie byli oni odpowiednio zaopatrzeni. W wielu wypadkach pojawiało się już ryzyko powikłań. Dodatkowo, zarządzanie szpitalem w takich okolicznościach nie było łatwe, wszystko działo się bardzo szybko. W środę szpital otrzymał rozkaz, a w poniedziałek miał być jednoimienny, miało się w nim znaleźć 100 łóżek covidowych. W tym czasie w OIT-ach znajdowało się kilkoro pacjentów z ryzykiem przeniesienia. Wobec tego wniosek, jaki się nasuwa wg prelegenta, to że nie należy powtarzać trybu jednoimienności. Zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych każdy szpital ma obowiązek przyjąć takiego pacjenta. W przypadku COVID-19 zakaźność oczywiście była większa, ale stopień zjadliwości nie był najwyższy (jak np. w przypadku wirusa Ebola).
Minister Król zaznaczył, że zgodnie z aktualnymi danymi COVID-19 już z nami zostanie i należy go już traktować w podobny sposób jak grypę. Obecnie w Polsce przeciwko grypie szczepi się ok. 2% populacji i prawdopodobnie tak samo pewnie będzie z covidem. Na pewno szczepienia co pół roku są zbyt częste i przez to zniechęcają, aby z nich korzystać na większą skalę. Prelegent podkreślił, że aktualnie czekamy na powstanie takiej szczepionki, którą będzie można się szczepić raz na rok. Do tego oczywiście dojdzie przekonanie populacji, że warto to robić.
Znaczenie rachunkowości zarządczej
Zagadnienie znaczenia rachunkowości zarządczej w procesie zarządzania płynnością finansową omówił Paweł Barwiak, właściciel biura rachunkowego. Przypomniał najpierw definicję płynności finansowej, a następnie zaznaczył, że w sprawozdawczości spotkać się z nią można pod koniec roku – w sprawozdaniach finansowych. Prelegent zaznaczył, że zwykle zdolności do zachowania płynności finansowej nie ocenia się na bieżąco. Natomiast może to mieć znaczenie przy planowanych działaniach inwestycyjnych. Paweł Barwiak zasugerował, że warto przygotowywać plan kroczący, budowany na okres 3 miesięcy (w styczniu do marca, w lutym do kwietnia itd.), ale na bieżąco weryfikowany. Należy się w nim skupić tylko na zaplanowanych wpływach i wypływach finansowych, a na to trzeba nałożyć realizację. Prelegent skomentował, że najczęściej informacja przekazywana przez księgowość nie jest planistyczna, a przedstawia wyłącznie stan obecny, że w szpitalach często nawet nie ma narzędzi do planowania. To staje się możliwe dopiero do wykorzystania teraz, kiedy rozwija się informatyzacja. Na podstawie danych można generować raporty, które pozwalają m.in. na decyzje dotyczące płatności.
Jak planować inwestycje
Temat odpowiedniego planowania inwestycji podjęła podczas konferencji Alicja Krudysz, wiceprezes STOMOZ. Prelegentka przedstawiła najważniejsze elementy tego procesu, wymieniając wśród nich określenie celu inwestycji, wytypowanie istniejących zagrożeń (jak np. opinia konserwatora zabytków czy konieczność badania gruntu), rozeznanie potrzeb rynku na oferowane przez szpital usługi medyczne, dokonanie szczegółowej inwentaryzacji posiadanych zasobów, oszacowanie, czy inwestycja będzie opłacalna oraz ustalenie źródeł finansowania.
Alicja Krudysz zaznaczyła, jak ważne są podczas planowania burze mózgów, ustalenie celu i funkcji inwestycji, przygotowanie koncepcji, wykonanie mapy do celów projektowych, karty przedsięwzięcia środowiskowego oraz planu funkcjonalno-użytkowego i wykonanie kosztorysu. Dopiero konsekwencją tych działań powinno być ogłoszenie przetargu na projekt budowlany, a na końcu realizacja budowy.