Roztoczańska jesień STOMOZ – wokół aktualnych problemów ochrony zdrowia
W ostatni weekend listopada odbyła się Roztoczańska jesień STOMOZ, konferencja zorganizowana przez dyrekcję szpitala w Tomaszowie Lubelskim, członka Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej. Wysoka jakość merytoryczna, świetnie dobrane tematy wystąpień, bardzo dobrze przygotowani prelegenci, doskonała organizacja – tak w skrócie można określić charakter tego wydarzenia.
Zgromadzonych gości przywitał prezes STOMOZ Dariusz Rajczyk, a następnie organizatorzy: Dariusz Gałecki, dyrektor naczelny SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim oraz Bernard Żaroffe, dyrektor ds. lecznictwa. Dyrekcja złożyła podziękowania na ręce Katarzyny Gucz, przedstawicielki powiatu, za objęcie przez starostwo honorowym patronatem tej konferencji.
Rachunek kosztów w jednostkach ochrony zdrowia
Tematykę rachunku kosztów podjął Wojciech Głód, członek wspierający STOMOZ. Podczas prelekcji starał się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ochronie zdrowia potrzebny jest profesjonalny rachunek kosztów? Wyjaśnił, że jest on podstawą do podejmowania strategicznych i operacyjnych decyzji, w tym m.in. decyzji inwestycyjnych. Wiąże się z koniecznością mierzenia ponoszonych kosztów i uzyskiwanych przychodów, a to z kolei jest niezbędne do określenia osiągniętych wyników z działalności jednostki.
Prelegent wskazał także, jakie są cele rachunku kosztów z punktu widzenia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ważne jest tu ujednolicenie sposobu identyfikowania, gromadzenia, przetwarzania, prezentowania i interpretowania informacji o kosztach świadczeń opieki zdrowotnej. Pozyskanie przez AOTMiT wysokiej jakości danych od jak największej liczby świadczeniodawców jest niezbędne w kontekście taryfikacji świadczeń.
Odpowiadając na pytanie zadane przez prezesa Rajczyka dotyczące porównania w kontekście rachunku kosztów sytuacji sprzed lat i obecnej, prof. Głód stwierdził, że ten 20-letni przeskok jest niebotyczny. Zarówno w części finansowej, jak i analitycznej. Dodatkowo nakłada się na to rozwój części medycznej. Za największe wyzwanie uznał uruchomienie funkcjonalności systemów.
Z kolei na pytanie dyrektora Gałeckiego, jak dziś prowadzić szpital, żeby nie splajtować, prelegent odpowiedział, że najważniejsze są optymalizacja oraz redukcja kosztów stałych. Dodał jednocześnie, że bez systemowego podejścia, trudno znaleźć dobre rozwiązania.
Prezes Rajczyk, odnosząc się do wypowiedzi, skomentował, że dlatego tak ważna jest rola STOMOZ-u oraz konsolidacja środowiska, a dziś niezbędne są wzrost wartości punktowej oraz podniesienie kontraktów.