Robotyczne operacje u dzieci także w Zielonej Górze
2 i 3 grudnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze miały miejsce pierwsze zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci u dzieci. Lecznica dołączyła w ten sposób do ośrodków w Krakowie i Wrocławiu.
Krakowski szpital tego typu operacje u najmłodszych wykonał jako pierwszy w kraju w maju tego roku. W Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, które jest częścią Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, operacje pod okiem proktora dr Lotte Jacobsen z Danii przeprowadzili wraz z zespołem dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ oraz lek. Paweł Żuk.
– Chcemy poinformować opinię publiczną, a przede wszystkim rodziców dzieci – potencjalnych pacjentów naszego szpitala – że rusza także robotyka w zakresie chirurgii dziecięcej – mówił prezes zarządu szpitala dr Marek Działoszyński podczas konferencji prasowej poprzedzającej wtorkowy zabieg.
Prezes przypomniał też, że robot da Vinci trafił do lecznicy dzięki wsparciu samorządu woj. lubuskiego, który przeznaczył na ten cel ponad 11 mln zł. Szpital dołożył natomiast 3,4 mln zł.
– Właśnie mija rok, od kiedy robot znajduje się u nas. Od tego czasu mamy już za sobą operacje urologów, chirurgów ogólnych, ginekologów, teraz także chirurgów dziecięcych. Przed nami jeszcze szkolenie i operacje torakochirurgów i laryngologów – zapowiadał dr Działoszyński.
Kilkumiesięczne przygotowania
O pierwszych zabiegach robotycznych u dzieci opowiadał dr hab. n. med. Marcin Polok, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej, który wraz z lek. Pawłem Żukiem przeszedł wielostopniowe szkolenie z obsługi tego sprzętu.
– Przygotowania trwały kilka miesięcy w Danii, Hiszpanii, a także w Krakowie. Wczoraj miały miejsce pierwsze operacje: 15-letniego chłopca z żylakami powrózka nasiennego, następnie 5-letniego chłopca, który cierpiał na wodonercze. W tym drugim przypadku wykonaliśmy operacje tzw. pieloplastyki, a więc zabieg naprawczy nerki – trudny, skomplikowany, wymagający precyzji. Pacjenci czują się dobrze. Jeden z nich udał się już do domu, natomiast drugi zrobi to niebawem – zapewniał.
Prof. Polok podkreślał, że robotyka daje ogromne możliwości wynikające z dużej precyzji narzędzi.
– Tak naprawdę to taka mikrochirurgia. Dysponujemy też bardzo dużym powiększeniem, co niezwykle ułatwia przeprowadzenie operacji nawet u małych dzieci – wyjaśniał, dodając, że kolejny pacjent ma zaledwie 3 lata i również wodonercze.
Podsumowanie
Operację 3-latka przeprowadzili:
chirurdzy:
- Marcin Polok
- Paweł Żuk
- Lotte Jacobsen (proktor)
anestezjolodzy:
- Paweł Matecki
- Tatsiana Navumionak
pielęgniarki anestezjologiczne:
- Aleksandra Matuszak
- Wiktoria Nowak
pielęgniarki operacyjne:
- Elżbieta Gauza
- Lucyna Szatkowska
- Agnieszka Mendelska-Uss
Dotychczas w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze wykonano z pomocą robota da Vinci 40 operacji urologicznych, 19 chirurgii ogólnej, 18 ginekologicznych oraz 3 chirurgii i urologii dziecięcej.
Źródło: Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze
Czytaj także: We wrocławskim USK ruszają operacje chirurgii dziecięcej