Rewolucja w POZ. Jakie zmiany zaplanował rząd?
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło reformę Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Resort zdrowia chce usprawnić diagnostykę i dać lekarzom rodzinnym możliwość wystawiania skierowań na badania, których wykonanie do tej pory mogli zlecać jedynie lekarze specjaliści. Zmiany mają zostać wprowadzone już w lipcu.
– Przedstawiamy fundamentalne zmiany, które będą obejmować bardzo poważną reformę podstawowej opieki zdrowotnej. Pracowaliśmy nad tą reformą przez ostatni rok, a założenia wypracowaliśmy w dużej mierze na podstawie oczekiwań pacjentów. Dlatego już od lipca poszerzymy zakres badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy POZ – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Lekarze POZ będą mogli skierować pacjentów m.in. na szybki test wykrywający antygen paciorkowca, badania na przeciwciała anty-CPP do rozpoznania reumatoidalnego zapalenia stawów i przeciwciała przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C. Poszerzenie pakietu badań diagnostycznych ma skrócić czas oczekiwania pacjenta na diagnozę i przyspieszyć wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Minister Zdrowia zapowiedział również rozwój opieki koordynowanej, która ma usprawnić proces leczenia pacjentów przewlekle chorych. Chodzi o to, by pacjent mógł być prowadzony przez lekarza POZ, a nie jedynie przez specjalistę. To rozwiązanie ma skrócić średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty.
Zmieni się również sposób finansowania programów profilaktycznych. MZ zamierza płacić za skuteczność kampanii – w przypadku profilaktyki raka szyjki macicy premiowane będzie objęcie badaniem mammograficznym większego procenta populacji. W programie profilaktycznym chorób układu krążenia zmieni się m.in. zakres grupy kwalifikującej się do badań czy zasady realizacji programu.
Źródło: www.gov.pl/web/zdrowie
Czytaj też: Przedłużenie programu „Profilaktyka 40 Plus” – nagrody dla pacjentów i wsparcie dla gabinetów POZ