Raport otwarcia: cyfrowa innowacja ratunkiem dla zdrowia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRaport otwarcia: cyfrowa innowacja ratunkiem dla zdrowia - dlaszpitali.pl

Raport otwarcia: cyfrowa innowacja ratunkiem dla zdrowia

opm-dlaszpitali-raport-otwarcia
fot. mat. prasowe

Raport otwarcia, stworzony przez Koalicję AI i Innowacji w Zdrowiu, Polską Federację Szpitali oraz wZdrowiu, jest już dostępny. Stanowi on kamień milowy na drodze do transformacji polskiego systemu ochrony zdrowia. Dokument zawiera konkretne rekomendacje i sugestie, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania opieki zdrowotnej, poprawę jakości leczenia oraz dostępności dla pacjentów. Partnerami raportu otwarcia są Abbott, Data Lake, Dell oraz Maxto ITS.

Innowacje cyfrowe od dawna uznaje się za kluczowy element poprawy jakości usług zdrowotnych. Pomimo ich potencjału wiele rozwiązań nie zostało jeszcze wdrożonych na skalę, która mogłaby znacząco wpłynąć na codzienną pracę personelu medycznego i zdrowie milionów pacjentów. Autorzy raportu wierzą, że nadszedł czas na zmianę.

Dlaczego raport jest ważny?

Polska ma wyjątkowe warunki do wprowadzenia innowacji w służbie zdrowia. Funkcjonujące na dużą skalę usługi, takie jak e-recepta, e-skierowania czy Internetowe Konto Pacjenta, tworzą solidną bazę dla dalszego rozwoju technologii. Dodatkowo dostęp do cyfrowych danych medycznych, umożliwiających ich wymianę, oraz przepisy wymagające prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, sprzyjają dynamicznemu rozwojowi. Warto również podkreślić rosnącą liczbę aplikacji klasyfikowanych jako wyroby medyczne i rozwój rynku medtech. Uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności daje także niepowtarzalną szansę na znaczące usprawnienie systemu zdrowia. Plan ten wspiera efektywność, dostępność oraz jakość świadczeń, szczególnie przez promowanie innowacji cyfrowych, które mogą odmienić funkcjonowanie polskiej służby zdrowia.

Co znajduje się w raporcie otwarcia?

Raport otwarcia opisuje osiem szans wraz z rekomendacjami oraz case-study, uwzględniających:

  • poprawę jakości diagnozy i leczenia w ochronie zdrowia przy wykorzystaniu narzędzi AI dostępnych dla pracowników medycznych,
  • wykorzystanie infrastruktury e-recepty do wspomagania decyzji diagnostyczno-leczniczych,
  • wdrożenie nowych form diagnostyki i leczenia skierowanych bezpośrednio do pacjenta – cyfrowe aplikacje terapeutyczne,
  • profilowanie zdrowotne – stworzenie efektywnego mechanizmu predykcyjnego zasilanego danymi pacjenta, który kierowałby do pacjenta celowaną komunikację prozdrowotną,
  • wykorzystanie generatywnego AI do ułatwienia dostępu do rzetelnych informacji w systemie opieki zdrowotnej,
  • otwarcie dostępu do danych medycznych na potrzeby B+R,
  • integrację danych z urządzeń noszalnych i wszczepialnych z systemem P1 i monitorowanie pacjentów,
  • wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w zdrowiu.

Wśród rekomendacji systemowych zawarte są m.in. potrzeba stworzenia dedykowanego standardu oceny technologii wykorzystujących sztuczną inteligencję czy zaplanowanie ścieżki finansowania świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem algorytmów AI, co wymaga skoordynowanych działań między stroną publiczną a sektorem prywatnym. W raporcie rekomenduje się również wdrożenie narzędzi wspomagania decyzji medycznych, tworzenie systemów umożliwiających integrację danych medycznych oraz dofinansowanie projektów wykorzystujących duże modele językowe, które mogą wspierać pacjentów w zakresie edukacji zdrowotnej i profilaktyki.

Raport otwarcia wskazuje najważniejsze obszary, które mogą przynieść rewolucyjne zmiany w polskiej ochronie zdrowia. Dokument ten nie tylko przedstawia potencjalne korzyści związane z wdrożeniem sztucznej inteligencji i innych nowoczesnych technologii. Oferuje także konkretne rekomendacje, które mogą zostać zrealizowane w najbliższym czasie. Oczywiście raport nie wyczerpuje całości tematu innowacji w ochronie zdrowia i potrzeb w tym zakresie. Wskazuje natomiast na tzw. quick winy – obszary, w których szybkie wdrożenie nowoczesnych rozwiązań może przynieść natychmiastowe i wymierne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i całego systemu.

Raport otwarcia dostępny jest na stronie www.aiwzdrowiu.pl. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Źródło: informacja prasowa

Czytaj także: Sztuczna inteligencja w medycynie – szanse i zagrożenia

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.