Prof. Rafał Stojko pierwszym Polakiem w Europejskim Towarzystwie Endoskopii Ginekologicznej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProf. Rafał Stojko pierwszym Polakiem w Europejskim Towarzystwie Endoskopii Ginekologicznej - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Prof. Rafał Stojko pierwszym Polakiem w Europejskim Towarzystwie Endoskopii Ginekologicznej

opm-dlaszpitali-rafał-stojko
fot. iStock

Prof. Rafał Stojko ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został członkiem Rady Doradczej na lata 2024-2028 Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej. To pierwszy Polak, który znalazł się w tym elitarnym gronie – poinformowała w środę uczelnia.

OPM_6_23_rozmowa_numeru_Rafal_Stojko
fot. arch. R. Stojko

– Jestem niezwykle dumny z reprezentowania Polski. Świadczy to o docenieniu naszych osiągnięć w skali europejskiej. O dokonaniach świadczą choćby statystyki dotyczące znaczącego wzrostu zabiegów małoinwazyjnych w ginekologii – podkreślił prof. Rafał Stojko, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu ŚUM w Katowicach.

Rozwój ginekologii małoinwazyjnej

Jako przykład profesor podał, że w ciągu ośmiu lat z 10 proc. do 55 proc. wzrosła liczba małoinwazyjnych operacji usunięcia macicy.

Ginekologia małoinwazyjna jest bezpieczniejsza dla pacjentów, znacząco maleje liczba powikłań. To droga, którą zmierzamy bardzo konsekwentnie – wyjaśnił prof. Stojko.

Mandat prof. Stojko jako członka Rady Doradczej będzie obowiązywał przez okres 4 lat. Począwszy od dorocznego kongresu w Marsylii w październiku 2024 r. do kongresu w 2028 r.

Promowanie działalności stowarzyszenia

Głównym zadaniem profesora będzie reprezentowanie Polski, promowanie działalności stowarzyszenia, w tym dorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej (ESGE), czasopisma ESGE Journal i programu edukacyjnego GESEA. Jako członek Rady Doradczej ESGE będzie miał również wpływ na kreowanie polityki rozwoju ESGE.

Europejskie Towarzystwo Endoskopii Ginekologicznej (ESGE), założone w 1994 r., ma na celu wspieranie wymiany doświadczeń klinicznych, myśli naukowej i badań między europejskimi endoskopistami ginekologicznymi i specjalistami stosującymi pokrewne techniki.

Źródło: naukawpolsce.pl

Czytaj też: Nowoczesne terapie pozwalają ograniczyć rolę najbardziej zaawansowanej chirurgii

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy