Priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze zdrowia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPriorytety polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze zdrowia - dlaszpitali.pl

Priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze zdrowia

opm-dlaszpitali-prezydencji
fot. MZ/X

W styczniu 2025 r. Polska przejmie od Węgier przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Fundamentem naszych działań będzie bezpieczeństwo w wielu wymiarach. Główne priorytety zdrowotne to zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, szeroko rozumiane zdrowie publiczne, cyfryzacja opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo lekowe.

Żyjemy w czasach, kiedy nadzwyczaj ważne jest bezpieczeństwo i to w wielu wymiarach. Ze względu na poważne wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska, polska prezydencja skupi się właśnie na tym zagadnieniu.

Minister Izabela Leszczyna i wiceminister Katarzyna Kacperczyk przedstawiły główne priorytety dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego. Wskazały wyzwania, przed jakimi stoi Unia Europejska i przybliżyły kierunki, w których planujemy kształtować politykę europejską. Polska, obejmując przewodnictwo w Radzie UE, będzie dążyć do wzmocnienia współpracy i wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w całej Europie.

Podczas polskiej prezydencji będziemy mówić o siedmiu filarach bezpieczeństwa. Dotyczą one różnych obszarów życia Polaków i Europejczyków. Cieszę się, że jednym z nich jest bezpieczeństwo zdrowotne. Zdrowie po raz pierwszy zostało uznane za tak istotną kwestię, żeby znaleźć się w agendzie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Co do zasady Unia nie ingeruje w systemy zdrowotne państw członkowskich, ale doświadczenie pandemii i konsekwencje wojny poza granicami Unii spowodowały, że zdrowie jest jednym z najważniejszych obszarów współpracy państw członkowskichpowiedziała minister Izabela Leszczyna.

Priorytety zdrowotne

Nasz główny cel podczas polskiej prezydencji to postawienie bezpieczeństwa i dobra pacjenta w centrum wszystkich działań.

Pomimo konieczności realizacji wielu technicznych i regulacyjnych zadań pacjent będzie zawsze na pierwszym miejscuzapewniła wiceminister Katarzyna Kacperczyk.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Ważnym obszarem jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w kontekście rozwoju technologii cyfrowych i social mediów. O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży rozmawiamy z Unią już od stycznia tego roku. Dzięki temu udało nam się zakorzenić ten temat w najważniejszych instytucjach unijnych.

Możemy pochwalić się pierwszym sukcesem – ten temat będzie obecny w Unii Europejskiej przez 4 lata – nie zniknie po zakończeniu naszej prezydencjipoinformowała wiceminister Kacperczyk.

Wszystkie państwa członkowskie poszukują rozwiązań wspierających zdrowie psychiczne – to pokazuje wagę tego priorytetu.

Na podsumowanie prezydencji przedstawimy rekomendacje i zalecenia dla państw członkowskich w tym obszarze. We współpracy z WHO opracujemy raport, który w pogłębiony sposób przeanalizuje wpływ technologii na zdrowie dziecizapowiedziała wiceminister.

Cyfrowa transformacja opieki zdrowotnej

Rozpoczyna się budowa architektury regulacyjnej i instytucjonalnej, powstaną nowe standardy i zasady e-zdrowia w Unii Europejskiej.

To bardzo ważny moment, jeśli chodzi o priorytet cyfrowej transformacji opieki zdrowotnejpodkreśliła wiceminister Kacperczyk.

Do elementów cyberbezpieczeństwa szpitali będziemy chcieli dołączyć kwestie cyberbezpieczeństwa wyrobów medycznych. Rezultatem będą kolejne kroki w postaci aktów delegowanych i standardy, które będą wdrażać architekturę EHDS.

Promocja zdrowia i profilaktyka chorób

Profilaktyka to cel, z którym przyszłam do Ministerstwa Zdrowia. Pragnę, aby nie było ono ciągle ministerstwem choroby, a prawdziwie włączyło promocję i zachowanie zdrowia jako swoje celeprzypomniała minister Izabela Leszczyna.

Główne zadania w tym obszarze to:

  • ocena skuteczności działań w walce z głównymi zagrożeniami zdrowotnymi,
  • opracowanie katalogu dobrych praktyk i propozycji działań,
  • zintegrowane podejście do profilaktyki i edukacji (m.in. promocja interdyscyplinarnej edukacji zdrowotnej).

Bezpieczeństwo pacjentów opiera się na zaufaniu do lekarzy i na wiedzy personelu medycznego. Dlatego w systemie ochrony zdrowia szczególnie niebezpieczna jest dezinformacja. Zdarza się, że podważa to zaufanie, przez co pacjenci czują się zagubieni. Będziemy z tymi negatywnymi zjawiskami walczyć, naszym priorytetem jest bezpieczeństwo zdrowotnezapewniła minister Leszczyna.

Bezpieczeństwo lekowe

Bezpieczeństwo lekowe to nie tylko kwestia rewizji legislacji farmaceutycznej. Dlatego podczas pierwszych 100 dni prezydencji chcemy przedstawić założenie do dokumentu „Akt o lekach krytycznych – Critical Medicines Act”.

Rewizja legislacji farmaceutycznej ma zapewnić innowacyjność, konkurencyjność, rozwój sektora generycznego, a akt o lekach krytycznych ma wzmocnić zdolność produkcyjną, zabezpieczyć w krytyczne substancje czynne i wesprzeć produkcję leków w Unii Europejskiej, również w Polsce – żeby zadbać o faktyczne bezpieczeństwo pacjentówwyjaśniła wiceminister Katarzyna Kacperczyk.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj także: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o CMKP

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.