Prawie 3 mln zł na badania nad leczeniem dystrofii siatkówki
2 969 480 zł grantu na badania nad nowym leczeniem dziedzicznych dystrofii siatkówki przyznało Narodowe Centrum Nauki Katedrze Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Uczelnia otrzymała środki w ramach konkursu „Sonata 19”. Projekt pt. „Modulacja sieci interakcji białek jako nowy cel terapeutyczny w leczeniu dziedzicznych dystrofii siatkówki w modelu zwierzęcym”, akronim ProteoRetina 2.0, zrealizują naukowcy z Pracowni Badań Translacyjnych w Okulistyce Katedry Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. Jego pomysłodawcą i koordynatorem jest dr hab. n. med. Adrian Smędowski, prof. SUM z Katedry Okulistyki WNMK, natomiast kierownikiem projektu jest ekspert z zakresu proteomiki dr Xiaonan Liu. Opis projektu jest dostępny tutaj.
Dystrofie siatkówki to heterogeniczna grupa dziedzicznych chorób, które prowadzą do postępującej, ciężkiej i nieodwracalnej utraty wzroku poprzez zmianę anatomii i/lub funkcji siatkówki. Obecnie nie ma leczenia przyczynowego, ale prowadzi się badania w celu znalezienia nowych terapii z wykorzystaniem terapii genowych i komórkowych.
Pracownia Badań Translacyjnych w Okulistyce Katedry Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jest jednostką wyspecjalizowaną w prowadzeniu badań z zakresu okulistyki eksperymentalnej oraz projektowaniu nowych terapii okulistycznych, w szczególności terapii genowych. Dzięki rozbudowanej sieci współpracy międzynarodowej prowadzone są projekty z zakresu molekularnych mechanizmów neuropatii nerwu wzrokowego, zwłaszcza jaskry, dystrofii siatkówki, retinopatii niedokrwiennej, krótkowzroczności oraz eksperymentalnych terapii chorób oczu.
Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Czytaj także: Konkurs na tworzenie i rozwój centrów wsparcia badań klinicznych