Polscy naukowcy stworzyli program wspierający pracę radiologów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolscy naukowcy stworzyli program wspierający pracę radiologów - dlaszpitali.pl

Polscy naukowcy stworzyli program wspierający pracę radiologów

opm-dlaszpitali-polscy-naukowcy-stworzyli-program-wspomagajacy-prace-radiologow
fot. iStock

Zespół naukowców z Politechniki Rzeszowskiej stworzył program komputerowy, który automatycznie mierzy jakość rejestrowanych obrazów rezonansu magnetycznego. To wsparcie dla techników radiologów, które umożliwi skrócenie czasu badania poprzez m.in. wykrycie obrazów o nieodpowiedniej jakości.

Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjnym badaniem, dzięki któremu można określić, w jakim stanie znajdują się organy wewnętrzne, tkanki, a także precyzyjnie określić zmiany patologiczne w układzie mięśniowym, szkieletowym i w szpiku kostnym. Badanie rezonansem magnetycznym wykorzystuje się m.in. przy diagnozowaniu chorób ośrodkowego układu nerwowego. Jak podkreślił autor projektu, dr hab. inż. Mariusz Oszust z rzeszowskiej uczelni, częstym problemem wiążącym się z badaniem za pomocą rezonansu magnetycznego jest zła jakość obrazu medycznego, przez co czasami trzeba powtórzyć badanie.

Opracowany przez nas program komputerowy jest wsparciem dla technika już podczas badania. Pozwala zmierzyć jakość rejestrowanych obrazów w sposób skorelowany ze średnią oceną jakości dużej grupy radiologów. Pomiar jakości pozwoli na odrzucenie skanów o słabej jakości, zaproponowanie lepszych parametrów skanera i ewentualnie automatyczną pracę skaneradodał.

Jakość obrazów rezonansu magnetycznego nie zależy wyłącznie od parametrów skanera, ale również od badanego miejsca ciała czy cech indywidualnych każdego pacjenta. Dotychczas, technik lub radiolog przeprowadzający badanie był wspierany miarą stosunku sygnału do szumu, zaś decyzję odnośnie kwalifikowalności obrazów podejmował w sposób subiektywny. Wprowadzenie nowej metody do oceny jakości opartej o uczenie maszynowe, zaproponowanej przez zespół z Politechniki Rzeszowskiej, może doprowadzić do automatyzacji i skrócenia czasu badania.

Program zaoferuje dodatkową informację, na podstawie której technik będzie mógł podjąć decyzję odnośnie powtórzenia badania, umożliwi automatyzację tego procesu i dobór odpowiednich parametrów skanera. Obecnie żadne z rozwiązań dostępnych na rynku nie oferuje zbliżonej funkcjonalności.Jak podkreślił dr hab. inż. Oszust, program jest również ciekawą ofertą dla producentów skanerów.

Obecnie największym wyzwaniem jest pozyskanie odpowiednio zróżnicowanej bazy obrazów rezonansu i ocena subiektywna wykonana przez reprezentatywną grupę radiologów. Tylko dzięki odpowiednio dużym zbiorom badawczym kolejne etapy rozwoju rozwiązania, polegające na utworzeniu modeli jakości za pomocą metod sztucznej inteligencji, będą mogły być dokonane. Utworzenie bazy danych jest wyzwaniem zarówno natury finansowej, jak i organizacyjnej zaznaczył naukowiec.

Projekt, w ramach którego powstał program komputerowy, został dofinansowany na kwotę blisko 90 tys. zł. w ramach II naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie. 

Źródło: PAP Nauka w Polsce, autor: Wojciech Huk

Czytaj dalej: Zastosowanie wskaźnika SUV w medycynie nuklearnej

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.