Pierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego - dlaszpitali.pl
Reklama

Pierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego

opm-dlaszpitali-mikroskop-konfokalny
fot. iStock

W Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie został przeprowadzony pierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego. Urządzenie pozwala na ocenę komórek nowotworowych w ciele pacjenta.

– Dzięki tej metodzie nie musimy wykonywać badania śródoperacyjnego, brać wycinka, następnie mrozić go i oceniać przez patologa, tylko używamy mikroskopu. Skanuje on bezpośrednio tkankę i na żywo widzi odpowiednie komórki – wyjaśnił zastępca dyrektora CSK MSWiA ds. medycznych dr n. med. Artur Zaczyński.

Na sali operacyjnej obecni byli patolodzy, natomiast podczas przyszłych zabiegów nie będzie takiej konieczności – będą oni wspomagać chirurga poprzez łącze internetowe.

– Będą pomagać w decyzji, czy poszerzać zakres resekcji lub żeby wybrać odpowiedni fragment guza, który pozwoli na ustalenie jego charakteru i personalizowane leczenie onkologiczne – powiedział dr Zaczyński.

Pierwszy raz w Polsce

Nowoczesna metoda poprawia jakość leczenia pacjenta, ponieważ umożliwia spersonalizowanie późniejszej terapii, poprawienie komfortu i jakości życia oraz jego wydłużenie. Dr Zaczyński dodaje, że dzięki tej metodzie możemy wykonać radioterapię na bloku operacyjnym – tego nie ma nikt w Polsce.

Neurochirurg prowadzący operację, dr Wojciech Górecki wytłumaczył, jakie tkanki pobrano do badania.

– Obraliśmy sobie cztery punkty, jeden miał być zdrową tkanką, dwa punkty to zdrowa tkanka połączona z patologią i czwarty punkt czysta patologia. Ewidentnie widzieliśmy różnicę w obrazach z aparatu – wskazał.

Dodał, że obrazy z mikroskopu konfokalnego są zupełnie inne niż te, do jakich przyzwyczajeni są lekarze. Podkreślił, że może to być bardzo przydatne w przyszłości.

Nowoczesna i wymagająca technika

– To ogromne wyzwanie dla nas, neuropatologów zajmujących się diagnostyką nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Musimy się jeszcze dużo nauczyć, bo technika jest nowoczesna i wymagająca – przyznała neuropatolog prof. Wiesława Grajkowska.

– Podczas dzisiejszej operacji zaskoczyło mnie to, ze możemy obserwować ośrodkowy układ nerwowy w zupełnie innym obrazie, którego do tej pory nie znaliśmy. Wycięte kawałki będziemy oceniać i porównamy obrazy widziane na monitorze w zupełnie innym wymiarze z obrazami, do których jesteśmy przyzwyczajeni w rutynowej diagnostyce mikroskopowej – mówiła.

– Bardzo ważne jest to, że możemy przesyłać na odległość ten zeskanowany obraz. To dla nas bardzo duży postęp, że możemy na odległość oceniać obraz mikroskopowy zmian, które są jednocześnie wycinane i badane – dodała kierownik centrum patomorfologii MSWiA prof. Anna Nasierowska-Guttmejer.

Po udanej operacji pacjentka wróci do domu, gdzie zaczeka około 2 tygodni na wyniki, dalszą konsultację onkologiczną i wdrożenie dalszego leczenia.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorki: Delfina Al Shehabi, Agnieszka Gorczyca

Czytaj też: Innowacyjne technologie są najskuteczniejsze, gdy idą w parze z optymalną edukacją kadr

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.