Pierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji kości podudzia w Szpitalu na Klinach - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji kości podudzia w Szpitalu na Klinach - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Pierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji kości podudzia w Szpitalu na Klinach

Jak wygląda zabieg?

W większości przypadków zabiegi osseointegracji przeprowadza się w dwóch etapach. W pierwszej operacji  mocowany jest trzpień w kości, natomiast w drugim etapie chirurg dokonuje zamocowania modułu łączącego pomiędzy protezą zewnętrzną a wewnętrzną. U pacjentów z dobrą jakością kości i z dobrymi warunkami anatomicznymi możliwe jest natomiast przeprowadzenie procedury jednoetapowej. Oba zabiegi osseointegracji na poziomie kości podudzia przeprowadzone w styczniu w Szpitalu na Klinach były operacjami jednoetapowymi.

Decyzja o możliwości przeprowadzenia zabiegu w jednym etapie podejmowana jest zawsze śródoperacyjnie. Niewątpliwą korzyścią procedury jednoetapowej jest ograniczenie interwencji chirurgicznych, a co za tym idzie minimalizacja ryzyka powikłań okołooperacyjnych. Ponadto pacjenci są mniej obciążeni znieczuleniem, z pewnością odczuwają mniejszy stres jak również szybciej przechodzą proces rekonwalescencji i szybciej wracają do swoich codziennych aktywności – mówi lekarz prowadzący, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii dr Łukasz Kawik.

Wśród korzyści wymienianych przez samych pacjentów będących po zabiegach osseointegracji najczęściej znajdują się łatwość aplikacji protezy, dobre przenoszenie obciążenia, prawidłowe czucie i odtworzenie czucia głębokiego przez bezpośredni kontakt i przenoszenie obciążenia na tkankę kostną.

Zalety osseointegracji w liczbach

Według wyników badań opublikowanych w  2021r. w JBJS Open Access przez naukowców z Hospital for Special Surgery (HSS) w Nowym Jorku, osoby po amputacji nogi, które otrzymują protezy zakotwiczone w kości, zgłaszają wysoki poziom zadowolenia w porównaniu z osobami, które otrzymują konwencjonalne protezy lejowe. Jak zauważa dr Horst Aschoff, jeden z nielicznych na świecie specjalistów, który zajmuje się tematem osseointegracji od ponad 15 lat: Dzięki bezpośredniemu, szkieletowemu połączeniu protezy do kończyny, osoby po amputacji zgłaszają dużą poprawę funkcjonalności, komfortu, równowagi, propriocepcji, a nawet emocjonalnego połączenia z kończyną.

Do badania posłużono się Kwestionariuszem dla Osób z Amputacją, a naukowcy zgromadzili również dane na temat szeregu wskaźników jakości życia, w tym aktywności funkcjonalnej zgłaszanej przez pacjentów, zdrowia psychicznego, bólu i obrazu samego siebie, a także zdarzeń niepożądanych, takich jak poważne infekcje, złamania w miejscu implantu i inne powikłania. Naukowcy ustalili, że wyniki uległy znacznej poprawie w całym okresie badania. Mobilność protetyczna wzrosła z 49,7 do 81,4, a problemy protetyczne spadły z 46,4 do 9,1. Pacjenci doświadczyli również znacznej poprawy funkcjonowania implantów, mierzonej w 2- i 6-minutowych testach marszu. Wiązanie implantu z kością było tak silne, że pacjenci byli w stanie szybko wrócić do aktywności fizycznej, w tym do energicznych, obciążających ćwiczeń, takich jak bieganie w ciągu sześciu miesięcy do jednego roku po zabiegu.

Jak podkreśla dr Horst Aschoff Wzrost wyników potwierdzonych w badaniu naukowym z pewnością potwierdza korzyści płynące z osseointegracji, ale niekoniecznie oddaje to, co faktycznie na co dzień widzimy w szpitalu. Uśmiechy na twarzach ludzi, wyrazy wdzięczności za to, jak bardzo zmieniło się ich życie to są faktyczne dowody pacjentów, którym dzięki zabiegom osseointegracji udało się poprawić jakość życia a nawet całkowicie je odmienić.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.