Więcej ośrodków szkoleniowych dla lekarzy
Rząd przyjął autopoprawkę do projektu noweli o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. W praktyce oznacza to, że instytuty badawcze będą mogły sprawniej wydawać lekarzom certyfikaty potwierdzające ich umiejętności.
Instytuty badawcze, które zajmują się certyfikowaniem umiejętności lekarskich (m.in. szkolą specjalistów w zakresie obsługi aparatury USG, potwierdzając tę umiejętność certyfikatem) będą miały obniżony do dwóch lat okres zakazu wydawania certyfikatów doktorom (w pierwotnym brzmieniu rządowego projektu jest zapis mówiący o pięcioletnim okresie).
Skrócony czas daje korzyści
Jak tłumaczy minister zdrowia, wprowadzenie zakazu certyfikowania umiejętności na okres do pięciu lat jest zdecydowanie zbyt długie. Taki przedział czasowy miałby negatywny wpływ na jakość udzielanych świadczeń medycznych, które są objęte daną umiejętnością.
Autopoprawka, którą przyjął rząd, przewiduje, że minister zdrowia będzie mógł wystąpić do placówek medycznych o to, aby starały się one o dodatkowe miejsca szkoleniowe wtedy, gdy dla określonej dziedziny medycyny nie ma wystarczającej liczby miejsc w stosunku do potrzeb zidentyfikowanych przez resort zdrowia. Minister zdrowia będzie mógł zwrócić się do podmiotu leczniczego z wnioskiem, by ten wystąpił o akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego bądź stażu kierunkowego w danej dziedzinie. Konsultant krajowy właściwy w danej dziedzinie medycyny wyda opinię, czy podmiot leczniczy prowadzi specjalizację i posiada odpowiednie warunki. Ocena ostateczna co do tego, czy podmiot może prowadzić specjalizację, będzie pozostawać w kompetencji zespołu ekspertów powołanego przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Czytaj także: Nowe metody kształcenia studentów w zakresie radiologii