Ósma sesja zajęć studiów podyplomowych „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia”
Ósma sesja studiów podyplomowych z optymalizacji zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia, która odbyła się w ubiegły weekend, była wyjątkowa. Była to sesja wyjazdowa przeprowadzona we współpracy z Akademią Aesculap z siedzibą w Nowym Tomyślu, gdzie zagościli słuchacze i wykładowcy, wspierani przez zespół wspomnianej akademii.
Unikalność tego wydarzenia polegała na możliwości zwiedzenia zarówno znajdującej się tam fabryki, jak i serwisu zajmującego się profesjonalną regeneracją narzędzi chirurgicznych oraz innych wyrobów związanych z firmą B Braun. Uczestnicy mogli zapoznać się bezpośrednio z kompletnym procesem produkcji instrumentarium chirurgicznego, począwszy od formowania go z dostarczanych do zakładu produkcyjnego prefabrykatów stalowych, a następnie liczne procesy obróbki plastycznej, aż do efektu końcowego w postaci najwyższej klasy narzędzi chirurgicznych. Zetknięcie tradycyjnych technik, wspomaganych przez obrabiarki sterowane cyfrowo, doświadczenie personelu oparte na kilkudziesięcioletniej już tradycji zakładu produkcyjnego w Nowym Tomyślu, złożyły w efektowną i efektywną całość dotychczasowe wyobrażenia uczestników o procesie produkcji tych wyrobów. Niedoceniane często narzędzia chirurgiczne okazują się bowiem wyrobem skomplikowanym na każdym etapie powstawania, a także późniejszej eksploatacji, a ich właściwy dobór oraz użytkowanie są niezbędne by zachowały one żywotność oraz status skutecznego i bezpiecznego, nomen omen, narzędzia – przez możliwie długi okres.
Szczególną uwagę poświęcono procesom regeneracji, gdyż powszechne mniemanie o przywracaniu właściwości użytkowych narzędzi przez podstawowe czynności takie, jak czyszczenie, szlifowanie czy polerowanie okazuje się, że jest błędne. To tylko nieliczne i nie zawsze najważniejsze procesy, gdyż tych warunkujących powrót narzędzi do obiegu, jest zdecydowanie więcej i muszą być przeprowadzane przy użyciu specjalistycznych maszyn. Efekt takich działań uczestnicy mogli zobaczyć na oczy w dość specyficzny sposób, nie mogąc odróżnić narzędzi nowych od tych które po poddaniu pełnej regeneracji były już gotowe do zwrotu do swoich macierzystych jednostek. Prezentacja skuteczności tych działań, połączona z dostępnymi i bezpiecznymi dla struktury narzędzi technikami ich znakowania były najlepszym podsumowaniem całej wizyty. Jej uzupełnieniem były praktyczne prelekcje poświęcone organizacji pracy serwisu, towarzyszącym narzędziom kontenerem do ich transportu i przechowywania oraz praktyczne zasady doboru i eksploatacji systemów motorowych, napędów wiertarskich, systemów elektrochirurgicznych i zestawów do technik laparoskopowych.
Jak zwykle zatem uczestnicy zajęć otrzymali potężną dawkę praktycznej wiedzy, która powinna być przydatna w ich codziennej pracy związanej z eksploatacją wyrobów medycznych. Instrumentarium chirurgiczne zyska zaś, przynajmniej wśród uczestników sesji, należne miejsce w tworzonych dla nowych jednostek ochrony zdrowia technologiach medycznych oraz planach inwestycyjnych i serwisowych tych, które je już posiadają.
Czytaj też: Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia – kolejna edycja przed nami