Operacja z wykorzystaniem techniki rozszerzonej rzeczywistości
Pierwszy na świecie zabieg wszczepienia stentgraftu do tętniaka aorty brzusznej z wykorzystaniem techniki rozszerzonej rzeczywistości odbył się 18 października 2018 r. w Klinice Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.
Zastosowana metoda polega na użyciu specjalnych gogli rozszerzonej rzeczywistości, które wyświetlają rekonstrukcje naczyń pacjenta w trójwymiarze – w powietrzu, w formie wyświetlanych hologramów. Rozszerzona rzeczywistość to system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo.
Chirurg widzi obraz sali operacyjnej w czasie rzeczywistym, a oprócz tego także elementy naniesione komputerowo, w tym przypadku model naczyń. Otrzymuje się go z tomografii komputerowej pacjenta, który stanowi wierne odzwierciedlenie anatomii pacjenta. Obraz tworzony jest jako hologram i może być umieszczony w jakimkolwiek miejscu na sali operacyjnej. Urządzenie zapamiętuje jego położenie w przestrzeni i wyświetla hologram zawsze, gdy operator patrzy w tym kierunku. Dzięki temu obraz ten nie interferuje z polem operacyjnym i nie powoduje ograniczenia widoku ważnego dla operacji.
Czytaj także: Rzeczywistość rozszerzona wsparciem w rozpoznawaniu wczesnych postaci nowotworów