Lekarz może odmówić pracy
Sekcja Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie przyjęła stanowisko, w którym opowiada się za możliwością odmowy pracy przez lekarzy, którym pracodawca nie zapewnia środków ochrony indywidualnej, a którzy są narażeni na kontakt z pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2.
W stanowisku czytamy m.in.: „odmowa wykonywania pracy zarówno na podstawie stosunku pracy, jak i umowy cywilnoprawnej przez osoby wykonujące zawody medyczne jest dopuszczalna, gdy warunki pracy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby wykonującej zawód medyczny poprzez naruszenie norm prawa lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracodawcę. W przypadku pracowników wykonujących zawody medyczne odmowa taka będzie dopuszczalna wówczas, gdy warunki pracy będą stwarzały dla nich wysokie ryzyko utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”.
Zachowanie lekarza musi być odpowiedzialne
Stanowisko Sekcji PMiF jako sposób powstrzymania się od pracy wskazuje odmowę stawienia się w placówce od kolejnego dnia roboczego. Zachowanie lekarza musi być odpowiedzialne, o decyzji odmowy powinien powiadomić przełożonego z możliwie największym wyprzedzeniem, następnie uzasadnić ją. Takie działanie pozwoli na reorganizację pracy placówki, by zabezpieczyć pacjentów.
Trudny czas pandemii
W czasie epidemii COVID-19 brak środków ochrony indywidualnej choćby przez moment dotyczył dużej grupy lekarzy pracujących w szpitalach. W niektórych miejscach sytuacja była bardzo zła. Niestety były przypadki zwalniania pracowników, którzy nie bali się głośno mówić o ich trudnej sytuacji. Lekarze nie wiedzieli, co zrobić, nie wiedzieli, jakie przysługują im prawa. Uznanie praw osób wykonujących zawody medyczne niewątpliwie doprowadzi do polepszenia ich morali i w efekcie do poprawienia standardu opieki zdrowotnej w Polsce.
Czytaj także: Prawo lekarza do odmowy leczenia pacjenta