Nowoczesny system do przeznaczyniowego zamykania PDA - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowoczesny system do przeznaczyniowego zamykania PDA - dlaszpitali.pl

W Warszawie zastosowano nowoczesny system do przeznaczyniowego zamykania PDA

opm-dlaszpitali-PDA
fot. WUM/FB

Specjaliści z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM jako pierwsi w Polsce zastosowali nowe zintegrowane systemy do nieoperacyjnego zamykania przetrwałych przewodów tętniczych (PDA): coile Nit-Occlud PFM. Zabiegi przeprowadzono u czterech pacjentów w wieku 4, 5, 9 i 17 lat. Wszystkie dzieci czują się dobrze.

Przetrwały przewód tętniczy jest częstą wrodzoną wadą układu sercowo-naczyniowego. W okresie noworodkowym może być przyczyną niewydolności oddechowo-krążeniowej. U niemowląt może natomiast powodować objawy niewydolności serca. Ponadto jest czynnikiem ryzyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia, a nieleczony istotny hemodynamicznie przewód może prowadzić do rozwoju nadciśnienia płucnego.

Standardowym leczeniem wady jest przeznaczyniowe zamknięcie drożnego przewodu tętniczego. W leczeniu interwencyjnym stosuje się różne rodzaje sprężynek i implantów, które dobiera się w zależności od wielkości i anatomii przewodu. Nowe systemy coile Nit-Occlud PFM pozwalają na zamykanie także przewodów o trudnej anatomii.

Pierwsze w naszym kraju zabiegi przeprowadzono u czterech pacjentów w wieku 4, 5, 9 i 17 lat, w tym jeden z nich był wcześniej leczony kardiochirurgicznie. U tego pacjenta PDA rozpoznano w wieku 5 lat. Przewód był bardzo szeroki, szerszy od aorty i skutkował nadciśnieniem płucnym.

Przeprowadzono u chłopca kardiochirurgiczne zamknięcie przewodu z pozostawieniem niewielkiego przecieku. Po operacji obserwowano stopniowe obniżanie się ciśnienia w łożysku płucnym i nasilanie lewo-prawego przecieku przez przewód, co umożliwiło podjęcie kolejnego etapu leczenia, czyli całkowite zamknięcie przewodutłumaczy prof. Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wszystkie przewody szczelnie zamknięto, a wyleczone dzieci czują się dobrze. W pierwszej dobie po zabiegu bawiły się już z rówieśnikami, nie wymagały podawania leków ani procedur pielęgniarskich.

Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Czytaj także: Słupski szpital ma pierwszego w Polsce robota Symani

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.