Nowatorska transplantacja wątroby w warszawskim szpitalu
Transplantację wątroby z wykorzystaniem nowatorskiej metody przeprowadzono w Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM – poinformował Warszawski Uniwersytet Medyczny. Metodę „mechanicznej pozaustrojowej perfuzji i oksygenacji wątroby w hipotermii” zastosowano w Polsce po raz pierwszy.
Transplantację wątroby z wykorzystaniem nowatorskiej metody – mechanicznej pozaustrojowej perfuzji i oksygenacji wątroby w hipotermii, tzw. D-HOPE (dual hypothermic oxygenated perfusion) wykonano 8 lipca 2020 r. w kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.
Wątroba pobrana od dawcy zmarłego w jednym ze szpitali w Polsce, po przetransportowaniu do kliniki została poddana trwającej 2,5 godziny mechanicznej perfuzji z zastosowaniem specjalistycznej technologii Liver Assist – poinformowała Kamilla Walczak z biura prasowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Mechaniczna perfuzja to przepuszczanie nasyconego tlenem płynu przez narząd za pomocą odpowiedniej pompy. Aparatura Liver Assist ma dwa nasycające płyn tlenem oksygenatory oraz dwie pompy – jedna obsługuje żyłę wrotną, druga – tętnicę wątrobową. Temperaturę przetłaczanej przez wątrobę cieczy można regulować od 12 stopni Celsjusza (hipotermia) do odpowiadających gorączce 38 stopni C.
Wątrobę przygotował do przeszczepienia trzyosobowy zespół chirurgów z kliniki: prof. Waldemar Patkowski, dr Wacław Hołówko i dr Marcin Morawski. Bezpośrednio po zakończeniu perfuzji, wątrobę z powodzeniem przeszczepiono 59-letniemu biorcy, u którego marskość spowodowała zaawansowaną niewydolność własnego narządu. Transplantację wykonali dr med. Ireneusz Grzelak oraz dr med. Mariusz Grodzicki z zespołem.
Operacja przebiega bez powikłań i wątroba podjęła swoją czynność bezpośrednio po przeszczepieniu a parametry hemodynamiczne i biochemiczne wydolności przeszczepu były znakomite. Pacjent w bardzo dobrym stanie ogólnym został wypisany do domu i pozostaje pod opieką Poradni Transplantacyjnej Kliniki Hepatologii – czytamy w prasowym komunikacie.
Pacjent poddany transplantacji wątroby z zastosowaniem mechanicznej perfuzji w hipotermii (D-HOPE) jest pierwszym w Polsce, któremu przeszczepiono wątrobę z zastosowaniem technologii Liver Assist. Tym samym zespół kliniki, jako pierwszy w kraju, dołączył do grona światowych ośrodków transplantacyjnych, które mają możliwość stosowania podobnych rozwiązań – informuje WUM.
Dzięki wprowadzeniu Liver Assist do praktyki klinicznej, możliwe będzie zwiększenie liczby transplantacji wątroby poprzez wykorzystanie narządów, które do tej pory nie były akceptowane ze względu na ich jakość (np. zaawansowane stłuszczenie, długi czas niedokrwienia). Będzie to kolejny krok, by zwiększyć efektywność leczenia chorych na schyłkową niewydolność wątroby.
Paweł Wernicki
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Czytaj także: Zaawansowany zabieg przeprowadzony mimo epidemii