Naukowcy UJ pracują nad radioterapią w pozycji pionowej
Prof. Ewa Stępień i prof. Paweł Moskal, naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, biorą udział w europejskim projekcie, który ma na celu opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie terapii radiacyjnej dla pacjenta w pozycji pionowej. Polacy odpowiadają za monitorowanie dawki podczas terapii hadronami.
Europejscy naukowcy realizują projekt badawczy, zmierzający do opracowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie terapii radiacyjnej dla pacjenta w pozycji pionowej. Mogłyby one znacznie poprawić światowy dostęp do zaawansowanych terapii przeciwnowotworowych. Biuro prasowe UJ poinformowało, że projekt uzyskał finansowanie w wysokości 4 mln euro z programu Działania Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) oraz dodatkowo 600 tys. euro ze Szwajcarskiego Sekretariatu Stanu ds. Edukacji, Badań Naukowych i Innowacji (SERI). W przedsięwzięciu uczestniczy 15 wiodących instytucji naukowych i partnerów przemysłowych z całej Europy.
Oszczędzić przestrzeń i koszty
Radioterapia jest podstawą nowoczesnego leczenia raka. Tradycyjnie pacjenci są leczeni w pozycji leżącej. Wiązka promieniowania jest prowadzona wokół ciała za pomocą specjalnego urządzenia, umożliwiającego skierowanie jej na cel pod dowolnym kątem. Projekt UPLIFT („UPright radiotherapy: Learning, Innovation, Fellowship and Training”) koncentruje się natomiast na leczeniu pacjenta ustawionego w pozycji siedzącej – pionowo, umożliwiając jego obrót przed stałą wiązką. Według naukowców takie podejście może przynieść korzyści kliniczne, jednocześnie oszczędzając przestrzeń i redukując koszty. To dwa kluczowe czynniki, które sprawiają, że zaawansowane metody leczenia stają się bardziej dostępne na całym świecie.
Według uczestników projektu ustawienie pacjenta w pozycji pionowej oraz odpowiednie rozwiązania w zakresie obrazowania wzbudzają znaczne zainteresowanie.
– Jednak ważne pytania naukowe pozostają bez odpowiedzi i wciąż nie istnieją żadne międzynarodowe wytyczne dotyczące radioterapii w pozycji pionowej. Ponadto obecne procedury radioterapii są zaprojektowane do leczenia pacjentów leżących – wskazują.
W ramach projektu UPLIFT prof. Ewa Stępień i prof. Paweł Moskal z UJ skupią się na kluczowych zagadnieniach, takich jak monitorowanie dawki podczas terapii hadronami u pacjentów w pozycji pionowej.
– Udoskonali to opłacalny, modułowy detektor okołooperacyjny w technologii J-PET do terapii w pozycji pionowej – podkreślają przedstawiciele uczelni.
Międzynarodowe towarzystwo
W projekt zaangażowanych jest obecnie 15 instytucji. Oprócz UJ są to:
- GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung (kierująca konsorcjum),
- Niemieckie Centrum Badań and Rakiem DKFZ,
- Centrum Helmholtza Dresden-Rossendorf (Niemcy),
- Czeski Uniwersytet Techniczny,
- Uniwersytet Sheffield Hallam,
- Leo Cancer Care,
- Uniwersytet w Loughborough (Wielka Brytania),
- Centre Léon Bérard,
- TheraPanacea (Francja),
- ASG Superconductors,
- Centro Nazionale di Adroterapia Oncologica (Włochy),
- Cosylab (Słowenia),
- Laboratoria RaySearch (Szwecja),
- Instytut Paula Scherrera (Szwajcaria).
Źródło: naukawpolsce.pl/rgr/zan
Czytaj także: Wmurowano kamień węgielny pod nowy szpital onkologiczny