Minister Leszczyna pomówi z samorządowcami i dyrektorami szpitali o planie racjonalizacji szpitalnictwa
W czwartek 11 lipca minister zdrowia Izabela Leszczyna spotka się m.in. z samorządowcami i dyrektorami szpitali. Chce z nimi pomówić o składającym się z trzech etapów planie racjonalizacji szpitalnictwa.
O przyszłości polskich szpitali w najbliższy czwartek rozmawiać będą m.in. minister zdrowia Izabela Leszczyna, dyrektorzy i prezesi placówek oraz przedstawiciele samorządów i zespołu ds. zmian systemowych w ochronie zdrowia. Minister Leszczyna chce przedstawić im plan racjonalizacji szpitalnictwa składający się z trzech etapów: deregulacji, transformacji szpitali i wdrożenia modelu odwróconej piramidy świadczeń.
Deregulacja tyczyć ma się m.in. zakładów opiekuńczo-leczniczych, ponieważ przepisy wymagają zatrudniania tam konkretnych specjalistów. Zdaniem minister Leszczyny jest tu pole do zmian.
– Dzisiaj mamy takie przepisy, że w zakładzie opiekuńczo-leczniczym wymagamy określonych lekarzy specjalistów, a mamy ich za mało. Zarządźmy więc bardzo cenną kadrą medyczną w sposób elastyczny i efektywny. ZOL to miejsce, w którym musimy zadbać o to, by człowiek nie dostał odleżyn, by dostał zaordynowane leki, by był odpowiednio nawodniony. Nie potrzebujemy tam lekarzy nie wiadomo jakich specjalności, którzy są konieczni np. w szpitalach – mówiła Izabela Leszczyna 8 lipca w radiu TOK FM.
Transformacja szpitali objąć ma m.in. zwiększenie liczby oddziałów opieki długoterminowej i ZLO, przeniesienie części świadczeń w ramy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zmianę zasad kwalifikacji szpitali do sieci, możliwość konsolidacji podmiotów leczniczych w sąsiednich powiatach i gminach czy doprecyzowanie zasad opracowywania planów naprawczych szpitali.
– Chcemy dać know-how, środki na inwestycje, nawet na restrukturyzację długów. Wszystko będzie dobrowolne, ja nikogo nie zmuszę do zmian. Damy pewną propozycję, z której, mam nadzieję, samorządy będą chciały skorzystać – podkreślała minister Leszczyna w TOK FM.
Myśląc o całościowym planie racjonalizacji szpitalnictwa, Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zmiany pakietem legislacyjnym obejmującym nowelizacje ustaw o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o działalności leczniczej.
Przypomnijmy, że reforma szpitalnictwa jest jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Na inwestycje w ochronę zdrowia ma być przeznaczonych z KPO 19 mld zł. 10 mld zł mają otrzymać szpitale.
Źródło: TOK FM
Czytaj także: Szafranowicz nowym wiceministrem zdrowia, Szulc wiceprezesem NFZ