Mediacje lekarz − pacjent
Służba zdrowia będzie w sposób polubowny rozwiązywała wynikłe spory z pacjentami. Rząd przychylił się do postulatu lekarzy o wdrożeniu wariantu mediacji między lekarzem i pacjentem podczas toczącego się postępowania dyscyplinarnego.
W przypadku, gdy mediacje zakończą się ugodą, lekarz nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Możliwość takiej formy rozwiązywania sporów ma zostać wprowadzona do ustawy lekarskiej, w zakresie toczących się w Sejmie prac legislacyjnych.
Lekarze wnoszą o wprowadzenie efektywnej możliwości mediowania w sądach lekarskich, w których toczy się postępowanie z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarza − potencjalnego sprawcy błędu medycznego. Obecnie mediacja funkcjonuje w formie połowicznej. Nie ma bodźców, które skutecznie nakłoniłyby do podejmowania kompromisowych rozmów.
Obowiązujące regulacje prawne zobowiązują rzecznika odpowiedzialności zawodowej, by złożył wniosek do sądu lekarskiego o ukaranie lekarza, nawet w przypadku, gdy w wyniku mediacji doszło do zawarcia ugody z pacjentem. Rozwiązaniem o wiele lepszym będzie to, gdy w razie ugody rzecznik odpowiedzialności zawodowej będzie miał prawo umorzyć postępowanie wyjaśniające i nie będzie zmuszony postawić zarzutów lekarzowi, jeśli mediacja doprowadziła do ugody z pacjentem.
Naczelna Izba Lekarska chce, aby mediacja lekarz − pacjent była możliwa na każdym etapie postępowania dyscyplinarnego, w tym również w sytuacji, gdy sprawa będzie toczyć się już na etapie sądu lekarskiego.
Rząd popiera zapisy o mediacji, ale uważa, że zmiany należy wprowadzać w sposób systemowy i poszerzyć je o wprowadzenie mediacji do sądów pielęgniarek oraz położnych.
Czytaj także: Odpowiedzialność prawna osób wykonujących zawody medyczne