Lubelscy lekarze wszczepili nowy rodzaj stentgraftu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLubelscy lekarze wszczepili nowy rodzaj stentgraftu - dlaszpitali.pl

Lubelscy lekarze wszczepili nowy rodzaj stentgraftu

opm-dlaszpitali-stentgraftu
fot. USK nr 4 w Lublinie

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie jako pierwsi w Polsce wszczepili chorej z tętniakiem aorty piersiowej nowy rodzaj stentgraftu. Innowacyjne rozwiązanie pozwoli na przyspieszenie zabiegu i ograniczenie powikłań.

Lekarze z lubelskiego szpitala klinicznego znaleźli się wśród dwudziestu pierwszych specjalistów z Europy nabywających umiejętność implantacji protezy. Premiera produktu oraz pierwsze w Europie szkolenia odbyły się pod koniec marca we Włoszech, w Weronie. Trzy tygodnie później w Lublinie zespół, na którego czele stali chirurdzy naczyniowi dr hab. Michał Sojka i lek. Piotr Petryk oraz radiolog zabiegowy prof. dr hab. n. med. Tomasz Jargiełło, implantował stentgraft Gore TAG TBE (Thoracic Branch Endoprosthesis) u chorej z tętniakiem aorty zstępującej umiejscowionym w bezpośrednim sąsiedztwie lewej tętnicy podobojczykowej.

Jak podaje placówka, stentgraft z odgałęzieniem do tętnicy podobojczykowej dostępny „z półki”, czyli od ręki, jest nowością na rynku. Dzięki niemu operacje będą niosły ze sobą mniej powikłań.

Przed wprowadzeniem nowej technologii tętniaki w tej lokalizacji wymagały pokrycia stentgraftem odejścia tętnicy podobojczykowej lewej, co wiązało się z efektami ubocznymi, np. zespołem podkradania tętnicy podobojczykowej, bądź koniecznością wykonywania dodatkowych manewrów, takich jak implantacja stentu kominowego do tętnicy podobojczykowej wprowadzanego równolegle do stentgraftu lub niekiedy wykonania pomostu szyjno-podobojczykowegotłumaczy dr hab. n. med. Michał Sojka, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Naczyniowej USK nr 4 w Lublinie.

Co ważne, do tej pory stentgrafty odtwarzające warunki anatomiczne produkowane były wyłącznie na zamówienie. Oznaczało to, że pacjent musiał czekać na zaprojektowaną specjalnie dla niego protezę nawet kilka tygodni. Obecnie już po kilku godzinach od rozpoznania tętniaka specjaliści mogą sięgnąć po optymalny rodzaj stentgraftu.

Źródło: kurierlubelski.pl

Czytaj też: Aparat do mikrodializy mózgu w lubelskim szpitalu