Leczenie raka nerki wsparte o sztuczną inteligencję - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLeczenie raka nerki wsparte o sztuczną inteligencję - dlaszpitali.pl

Leczenie raka nerki wsparte o sztuczną inteligencję

opm-leczenie-raka-nerki
fot. iStock

W ramach międzynarodowego konsorcjum specjaliści z Uniwersytetu Gdańskiego tworzą inteligentny system wspierający lekarzy w terapii raka nerki. Zawarta w nim sztuczna inteligencja ma pomagać w prowadzeniu leczenia personalizowanego czyli dopasowanego do danego pacjenta.

„Knowledge At the Tip of Your fingers: Clinical Knowledge for Humanity” (KATY) to nazwa międzynarodowego projektu, który ma wspierać personalizowaną terapię nowotworów.

Finansowany w ramach unijnego programu Horyzont 2020 projekt otrzymał prawie 8,5 mln euro, z czego niemal 650 euro uzyskali specjaliści z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (International Centre for Cancer Vaccine Science – ICCVS) Uniwersytetu Gdańskiego.

Wspierany przez sztuczną inteligencję KATY z pomocą tzw. rozproszonego grafu wiedzy i puli predyktorów ma modelować efekty leczenia. Wyniki modelu system będzie przekazywał lekarzom, którzy dzięki temu będą mogli podejmować lepsze decyzje, co ważne – dopasowane ściśle do danej osoby.

Każdy pacjent podczas leczenia podąża indywidualną ścieżką. Drogi te mogą być różne, ale na każdym rozdrożu pacjenci mają jedno wspólne doświadczenie: lekarz, bazując na własnym rozumieniu choroby i praktyce klinicznej, przedstawia pacjentom opcje leczenia, które pomagają ukształtować drogę ich powrotu do zdrowiamówi kierujący ICCVS dr Javier Alfaro.

Obecnie obserwujemy falę szybko rozwijających się technologii sztucznej inteligencji, które uczą się złożonych wzorców wpływania na decyzje w różnych sektorach. Interdyscyplinarne konsorcjum projektu „Knowledge at the Tip of your Finger: Clinical Knowledge for Humanity (KATY) w ramach programu Horyzont 2020 koordynowane przez University of Rome Tor Vergata (Włochy), obejmujące w sumie 20 międzynarodowych partnerów, zastosuje to podejście w obszarze wspierania decyzji dotyczących opieki zdrowotnejdodaje specjalista.

W pierwszej kolejności, jako tzw. dowód słuszności koncepcji konsorcjum opracuje system, który będzie wspierał leczenia raka nerki. To złożony i niejednorodny typ nowotworu.

Leczenie nowotworów jest wyjątkowo różnorodne, a sztuczna inteligencja jest doskonale przygotowana do dostarczania pacjentom indywidualnie dopasowanego leczenia. Personalizowane terapie w leczeniu nowotworów są już rzeczywistością w postaci immunoterapii i leków małocząsteczkowych. Jednak obecna praktyka w leczeniu nowotworów nie wykorzystuje możliwości użycia sztucznej inteligencji do wspierania ważnych decyzji klinicznych. Medycyna personalizowana wspomagana przez sztuczną inteligencję wprowadzi terapie ukierunkowane na wyższy poziom, łącząc historie choroby pacjentów z zasobami publicznie dostępnych danych klinicznych i badawczychtłumaczy dr Alfaro.

Naukowcy podkreślają jednocześnie, że jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoją, jest stworzenie systemu, który zaakceptują lekarze, a także pacjenci i badacze kliniczni. Tylko wtedy bowiem technologia będzie mogła wspierać leczenie.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Polska ochrona zdrowia potrzebuje sztucznej inteligencji

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.