Koniec programu „Profilaktyka 40+”
Kilka dni temu media obiegła zapowiedź Ministerstwa Zdrowia o wygaśnięciu z końcem br. programu „Profilaktyka 40+”. To pakiet podstawowych badań dla osób, które skończyły 40 lat. Powodem ma być małe zainteresowanie. Dr Piotr Leszczyński, dyrektor medyczny LongLife, specjalizujący się w profilaktyce i edukacji zdrowotnej, podkreśla, że kluczem do sukcesu programów profilaktycznych jest przede wszystkim uświadomienie potrzeby takich badań w społeczeństwie.
Profilaktyka zdrowotna i medycyna stylu życia to brakujące ogniwo pomiędzy stanem pełnego zdrowia a wystąpieniem choroby i koniecznością terapii. Jej celem jest maksymalne odsunięcie w czasie chwili pojawienia się schorzenia, ograniczenie strat z tym związanych, a w efekcie całkowite zapobiegnięcie chorobie. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna czy redukcja stresu mogą nawet o kilkadziesiąt procent obniżyć ryzyko wystąpienia chorób sercowych czy cukrzycy typu B. Raporty Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują z kolei, że inwestycje w profilaktykę długofalowo mogą pozwolić na redukcję kosztów leczenia o nawet 15%. Właśnie dlatego odpowiednia strategia działań prewencyjnych może mieć fundamentalne znaczenie dla systemu ochrony zdrowia w starzejącym się społeczeństwie.
– Rozszerzenie dostępności badań profilaktycznych powinno być priorytetem. Każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, powinien mieć ułatwiony dostęp do diagnostyki zdrowotnej. Procedura powinna być maksymalnie uproszczona, z jak najszerszą możliwością zapisów, tak aby wszystkie grupy społeczne mogły z niej skorzystać – mówi Piotr Leszczyński. I dodaje, że największym wyzwaniem jest budowanie pozytywnego przekazu związanego z prewencją. Głównym celem badań nie jest jego zdaniem udowodnienie istnienia choroby, a potwierdzenie jej braku.
Przede wszystkim zapobiegać
– Obecnie kontakt z ochroną zdrowia kojarzony jest głównie z procesem leczenia i wynika z pojawienia się dolegliwości. W świadomości pacjentów zgłaszanie się do lekarza jako osoba zdrowa jest przejawem nadwrażliwości i skutkuje nadużywaniem systemu opieki zdrowotnej. Zgodnie z ideą medycyny stylu życia powinniśmy budować poczucie sprawczości wśród pacjentów i umacniać jednostki jako najważniejsze ogniwa w zespole, którego celem jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Działania edukacyjne w zakresie zachowań prozdrowotnych, począwszy od okresu szkolnego, aż do późnej dojrzałości, mają za zadanie ukazać prawdziwy cel profilaktyki. To zapobieganie i wczesne wykrywanie schorzeń lub stanów mogących do nich doprowadzić – tłumaczy Leszczyński.
Wedle niedawnych zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia profilaktyka wciąż będzie istotnym elementem systemu ochrony zdrowia. Jednak program „Profilaktyka 40+” ma być zastąpiony m.in. przez rozszerzenie badań medycyny pracy, a także rozszerzenie możliwości lekarzy rodzinnych. Szczegóły mamy poznać już wkrótce.
– Każda inicjatywa mająca na celu upowszechnienie profilaktyki zdrowotnej jest krokiem w dobrym kierunku. Warto jednak pamiętać, że system ochrony zdrowia to naczynia połączone. Tu liczy się każdy podmiot – zarówno placówki medyczne, specjaliści, jak i pacjenci. Wśród pacjentów powinniśmy kształtować zdrowe nawyki, bo dbanie o zdrowy styl życia to fundament zdrowia całej populacji. Jednak bardzo ważna jest tu też rola lekarzy. Pacjent musi wiedzieć, dlaczego ma się zbadać, jaki jest przebieg procesu. Musi też mieć poczucie bezpieczeństwa, że rezultaty zostaną mu zrozumiale wyjaśnione, a w przypadku, kiedy pojawi się diagnoza, otrzyma informację o kolejnych krokach i potrzebną pomoc – podsumowuje Piotr Leszczyński.
Piotr Leszczyński i LongLife
Piotr Leszczyński to doświadczony lekarz i dyrektor medyczny w LongLife, specjalizujący się w profilaktyce zdrowotnej. Jest absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych w Polsce i USA, posiada tytuły z zakresu medycyny anti-aging, medycyny estetycznej oraz trychologii. Doświadczenie zdobywał w renomowanych ośrodkach medycznych w USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Specjalizuje się w ultrasonografii i innowacyjnych metodach profilaktyki zdrowotnej, kładąc nacisk na prewencję i promowanie zdrowego stylu życia. Jest członkiem międzynarodowych organizacji medycznych, zaangażowanym w globalne inicjatywy na rzecz zdrowia publicznego.
LongLife to działająca od ponad 10 lat firma, specjalizująca się w medycynie prewencyjnej i profilaktycznej opiece zdrowotnej. Misją LongLife, bazującą na indywidualnym podejściu do każdego klienta, jest promowanie stylu życia opartego na dobrym samopoczuciu. Firma oferuje spersonalizowaną opiekę medyczną, dostosowując rozwiązania zdrowotne do potrzeb klientów B2B i B2C. LongLife stawia na holistyczne podejście, dbając o zdrowie fizyczne i psychiczne swoich klientów, opierając się na empatii i zrozumieniu.
Informacja prasowa
Czytaj także: W Polsce brakuje anestezjologów