Kamery w szpitalach z poparciem Rzecznika Praw Pacjenta
Propozycje zmiany prawa przewidującej stosowanie w szpitalach monitoringu wizyjnego nie wzbudziły zastrzeżeń Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca. Uważa, że zmiany przyniosą poprawę bezpieczeństwa pacjentów w trakcie pobytu w szpitalu. Placówka musi jednak zachować obowiązek poszanowania intymności i godności pacjenta.
Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca obecność monitoringu wizyjnego w szpitalach jest zasadna. Właściwie stosowany monitoring w sposób realny przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów w toku hospitalizacji. Zastosowanie monitoringu będzie podyktowane obiektywnymi przesłankami, potwierdzonymi w analizach, a także ocenach zagrożeń, do dokonania których szpital również będzie zobowiązany.
Szpital ma obowiązek szanować intymność i godność pacjenta
Projektowane zmiany w ocenie RPO nie zwalniają szpitala z obowiązku poszanowania intymności i godności pacjenta. Monitoring prowadzony niezgodnie z zasadami będzie podlegał ocenie RPO w zakresie naruszenia zbiorowych praw pacjenta, w szczególności w zakresie prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności.
Czytaj też: Zmiany w szpitalach. Pacjenci z opaskami z imieniem i nazwiskiem