Jakie czynniki będą kształtować rynek usług medycznych w 2023 roku?
Jacek Rozwadowski z ENEL-MED podkreśla, że zmienna dynamika gospodarki, szalejąca inflacja, wzrost świadomości zdrowotnej Polaków napędzany pandemiami COVID-19 i grypy oraz zła kondycja publicznej służby zdrowia to czynniki, które będą kształtować rynek usług medycznych w roku 2023. Jego zdaniem rozdźwięk między potrzebami zdrowotnymi, a możliwością ich realizacji może być jednym z największych w historii po transformacji ustrojowej.
W opinii Polskiego Instytutu Ekonomicznego rosnące koszty usług medycznych w Polsce to efekt wybuchu pandemii oraz wynikających z niej rygorów sanitarnych, które zmusiły podmioty medyczne do wdrożenia szeregu nowych rozwiązań takich jak m.in. informatyzacja pracy i obsługi klienta, nowe procedury bezpieczeństwa oraz przeszkolenie personelu. Zmiany cenników spowodowała również utrzymująca się przez wiele miesięcy na najwyższym od lat poziomie inflacja i wiążące się z nią zwyżki cen usług, towarów, a także energii i paliw. Średnio o kilkanaście procent wzrosły również pensje wykwalifikowanego personelu medycznego oraz lekarzy.
– Zmieniające się z miesiąca na miesiąc ceny usług medycznych to jedna z podstawowych niedogodności, z którą w minionym roku musieli zmierzyć się pacjenci. W okresie hossy dzięki preferencyjnym pakietom Polacy mieli dostęp do szerokiego wachlarza usług medycznych w wyjątkowo korzystnych cenach. Obecnie konieczność zaciskania pasa przy równoczesnym wzroście świadomości zdrowotnej rodzi powszechną frustrację – wszyscy chcemy mieć dostęp do najlepszych usług i specjalistów, a rzeczywistość zmusza nas do coraz większej dyscypliny finansowej. Niestety podmioty medyczne nie są w stanie wziąć na siebie wszystkich podwyżek. Cenniki usług i badań powinny wzrosnąć w 2023 roku co najmniej o 30 proc., żeby zachować rentowność – podkreśla Jacek Rozwadowski.
W drugiej połowie ubiegłego roku sieć placówek medycznych ENEL-MED zleciła IR Center kompleksowe badanie rynku, aby zrozumieć potrzeby i oczekiwania osób zatrudnionych w istotnych dla gospodarki branżach. Analiza wykonana na próbie prawie 900 osób dowodzi, że po doświadczeniu COVID-19 Polacy faktycznie stawiają na zdrowie – swoje i swoich najbliższych. Aż 97 proc. uczestników badania podkreślała znaczenie troski o zdrowie innych członków swojej rodziny, 94 proc. zaznaczała, że ważne dla nich jest dbanie o własne zdrowie psychiczne i fizyczne (1). Niekorzystne przemiany gospodarcze, które zwłaszcza w drugiej połowie 2022 roku dotknęły polskie rodziny, sprawiają, że Polacy zmuszeni są do szukania oszczędności. Według badania Krajowego Rejestru Długów w pierwszym kwartale tego roku aż 60 proc. osób zamierza ograniczyć wydatki, co piaty Polak jeszcze nie wie, czy ograniczy wydatki, a zaledwie 16 proc. nie ma w planach ograniczeń. Co piąty badany planuje oszczędzać na lekach, badaniach diagnostycznych lub wizytach lekarskich (2).
– Potrzeby medyczne polskiego rynku są ogromne i wciąż rosną. Znaczącą rolę w utrzymaniu obecnego tempa rozwoju cywilizacyjnego, w tym powszechnego dostępu do nowoczesnych metod leczenia, badań diagnostycznych i specjalistycznych konsultacji, mogą odegrać pracodawcy. I jak dowodzą nasze badania – pracownicy oczekują od firm aktywności w tym obszarze – mówi prezes Centrum Medycznego ENEL-MED.
Czytaj też: Telemedycyna w pediatrii – jak wygląda w praktyce?