Jak będzie wyglądała opieka zdrowotna po pandemii? dlaszpitali.plJak będzie wyglądała opieka zdrowotna po pandemii?

Wyszukaj w serwisie

Jak będzie wyglądała opieka zdrowotna po pandemii?

Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia

Fundamentem rozwoju technologii w medycynie, obok wdrażania odpowiednio skonstruowanych cyfrowych innowacji, jest zaufanie. Bez zaufania – pacjentów do e-usług medycznych, systemu opieki zdrowotnej do dostawców usług cyfrowych, placówek medycznych do nowych rozwiązań – nie będzie możliwe upowszechnienie medycyny w zdalnej wersji. Zaufanie wiąże wszystkie zaangażowane strony, ale odpowiedzialność za zaprojektowanie systemu gwarantującego bezpieczeństwo danych w sieci, należy do partnera technologicznego, który musi mieć właściwe kompetencje i doświadczenie.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy o 58 proc. wzrosła liczba ataków typu ransomware. Tylko w pierwszej połowie 2020 roku w wyniku cyberataków z internetowych baz wyciekło 36 mln rekordów danych. W przypadku silnie regulowanego sektora medycznego, w którym stawką jest zdrowie i życie ludzkie, cyberprzestępczość stanowi wyjątkowo istotny problem. Tymczasem na całym świecie odnotowano wzrost przypadków złamania zabezpieczeń o 55,2 proc., w porównaniu do roku poprzedniego.

Obawy o bezpieczeństwo mogą okazać się istotną barierą dla rozwoju telemedycyny. W sytuacji, gdy placówki udostępniają coraz więcej możliwości kontaktu online, ponad połowa badanych Polaków ma problem z jednoznaczną deklaracją, czy postrzegają cyfrową identyfikację tożsamości w sieci jako bezpieczną.

Dlatego tak ważne jest korzystanie z rozwiązań zgodnych z przepisami. Zarówno krajowymi, jak i unijnymimówi Piotr Wichowski, dyrektor Linii biznesowej usługi identyfikacji w KIR.Tylko wdrażanie bezpiecznych narzędzi, zgodnych z obowiązującymi regulacjami w zakresie identyfikacji elektronicznej, zapewnia wiarygodność uwierzytelniania. Dlatego wybierając partnera technologicznego warto zweryfikować rzeczywiste kompetencje, sprawdzić już zrealizowane projekty, zasięgnąć opinii klientów dodaje.

Narzędzia zdalnej weryfikacji tożsamości – takie jak mojeID – dostępne są już szeroko w prywatnych sieciach placówek medycznych w Polsce. MojeID wspiera także podmioty komercyjne z różnych innych sektorów gospodarki oraz ułatwia korzystanie z usług i serwisów administracji publicznej. Zapewnia najwyższe bezpieczeństwo m.in. dzięki wykorzystywaniu systemów bankowości elektronicznej w procesach potwierdzania tożsamości. Zdecydowana większość Polaków posiada konto w banku i używa go często do innych czynności niż wyłącznie płatności. Upowszechnienie potwierdzania tożsamości w sieci za pośrednictwem banku jest naturalnym kolejnym krokiem, otwierającym nowe możliwości w rozwoju usług cyfrowych.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy