Endoskopia kręgosłupa lędźwiowego od teraz w Szpitalu... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEndoskopia kręgosłupa lędźwiowego od teraz w Szpitalu... - dlaszpitali.pl

Endoskopia kręgosłupa lędźwiowego od teraz w Szpitalu na Klinach

opm-szpital-na-klinach-endoskopia-kregoslupa
Źródło: mat. prasowe

Do grona ortopedów krakowskiego Szpitala na Klinach dołączył dr Aleksander Winiarski, specjalizujący się w endoskopowych operacjach kręgosłupa lędźwiowego.

Endoskopowa chirurgia kręgosłupa ma zastosowanie w przypadku niemal wszystkich rodzajów przepuklin krążka międzykręgowego (dyskopatii) w odcinku lędźwiowym, a rewolucyjność tej metody polega na przeprowadzeniu zabiegu przy użyciu endoskopu, dzięki czemu minimalizuje się uszkodzenie mięśni przykręgosłupowych, a także znacznie zmniejsza się bliznę pooperacyjną.

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego

Dyskopatia, czyli inaczej choroba krążka międzykręgowego, jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych od strony kręgosłupa lędźwiowego. Schorzenie wynikające z obciążeń krążków międzykręgowych, polega na stopniowej utracie ich elastyczności, co w efekcie powoduje ich przemieszczenie się i przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego, które otacza jądro miażdżyste. W następstwie tego dochodzi do ucisku struktur nerwowych, co jest bezpośrednią przyczyną występowania dolegliwości bólowych. Wśród objawów zgłaszanych przez pacjentów wymienia się ból zlokalizowany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, promieniujący najczęściej do jednej z kończyn dolnych, biodra, ud a czasem nawet do kolan. Niektórzy pacjenci wśród objawów opisują również odczuwanie bólu w podbrzuszu, pachwinach, czy mrowienie i drętwienie kończyn dolnych.

Jakie są przyczyny powstawiania przepuklin w odcinku lędźwiowym kręgosłupa?

Przepuklina odcinka lędźwiowego kręgosłupa w większości przypadków jest wynikiem jego przeciążania, do którego dochodzi np. podczas podnoszenia ciężarów na wyprostowanych nogach. Siedzący tryb życia, brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej, stres, otyłość powodują, że przepuklina jest diagnozowana u coraz młodszych osób, niemniej jednak problem ten dotyczy głównie populacji po 40. roku życia.

Endoskopowe operacyjne leczenie przepuklin odcinka lędźwiowego – komu proponuje się zabieg?

Do leczenia chirurgicznego kwalifikuje się osoby, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło poprawy, jak również pacjentów, u których występują deficyty neurologiczne w postaci osłabienia siły mięśniowej, czy zaburzenia czucia. Dodatkowym wskazaniem do zabiegu są dolegliwości bólowe, których nie da się zniwelować silnymi lekami przeciwbólowymi oraz występowania dużej przepukliny, którą uwidoczniono w obrazie MRI.

Endoskopowa operacja przepukliny odcinka lędźwiowego kręgosłupa – na czym polega zabieg?

Poprzez niewielkie nacięcie skóry, wynoszące ok. 1 cm, do ciała pacjenta wprowadzany jest endoskop połączony z kamerą. Dzięki wprowadzeniu do ciała pacjenta kamery zaopatrzonej w źródło światła, operator ma możliwość obserwacji wnętrza kanału kręgowego na monitorze. Przy użyciu mikro narzędzi usuwa się masy wypadniętego dysku, zyskując jednocześnie odbarczenie podrażnionego nerwu, a wszystko to dzieje się w niecałą godzinę. Minimalny uraz operacyjny to również minimalny okres hospitalizacji albowiem parę godzin po operacji pacjent jest już pionizowany, a następnego dnia może opuścić szpital.

Zabieg endoskopowy jest z pewnością najmniej inwazyjną techniką stosowaną aktualnie w chirurgii kręgosłupa w przypadku przepuklin lędźwiowych. Nie tylko skutecznie minimalizuje ona ryzyko niepowodzenia ale przede wszystkim pozwala operującemu na zegarmistrzowską precyzję, która zwiększa bezpieczeństwo pacjenta oraz komfort lekarza, który zabieg przeprowadza. Precyzyjne, niewielkich rozmiarów narzędzia chirurgiczne oraz doskonała optyka, połączona z wysokiej rozdzielczości kamerą (Full HD) umożliwiają powiększenie najdrobniejszych szczegółów, takich jak struktury kostne, mięśniowe a przede wszystkim te nerwowe, znajdujące się w kanale kręgowym – mówi dr Aleksander Winiarski z krakowskiego Szpitala na Klinach.Uraz mięśni przykręgosłupowych typowy dla operacji wykonywanych w inny sposób jest tutaj minimalny albowiem są one jedynie rozwarstwiane a nie odcinane od kręgosłupa, dzięki czemu unika się również dwóch najczęstszych powikłań występujących po operacjach tradycyjnych, takich jak zrosty w kanale kręgowym oraz niestabilność kręgosłupa. A zatem oszczędność tej metody to oszczędność bólu i dyskomfortu pacjenta dodaje lekarz.

Specyfika endoskopii

Endoskopową chirurgią kręgosłupa zajmuję się od 2008 roku. Moim bezpośrednim nauczycielem był twórca endoskopowej metody usuwania przepukliny krążka międzykręgowego, dr Hoogland, u którego odbyłem praktykę w klinice w Monachium. –Dzięki temu dzisiaj mam na swoim koncie już ponad 700 operacji kręgosłupa, wykonanych techniką endoskopową i wciąż obserwuję rosnące zainteresowanie tą metodą wśród moich pacjentów. Wynika ono przede wszystkim z oczywistego dążenia samych chorych do poddania się operacji minimalnie inwazyjnej, dającej im jednocześnie możliwie niskie ryzyko powikłań oraz szansę na szybką rekonwalescencję i powrót do codziennych aktywności życiowych i zawodowych. Pacjenci leczeni endoskopowo dochodzą do zdrowia i do pełnej sprawności zdecydowanie w krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnych zabiegów, i praktycznie większość z nich może wrócić do domu o własnych siłach już na drugi dzień po zabiegu. To co pozytywnie zaskakuje moich pacjentów to również fakt, że zaraz po zabiegu przestają odczuwać ból, który przeważnie towarzyszył im przez wiele miesięcy a czasem nawet lat – mówi dr Aleksander Winiarski. – Zapotrzebowanie na zabiegi endoskopowe w naszym kraju jest olbrzymie, ponieważ przepuklina krążka międzykręgowego może dotyczyć osób w każdym wieku natomiast choroba zwyrodnieniowa w obrębie kręgosłupa lędźwiowego dotyczy prawie wszystkich osób po 40. roku życia, a szacuje się, że ok. 40% z nich wymaga leczenia chirurgicznego dodaje lekarz.

Warto dodać, że operacje endoskopowe to również szersze możliwości stosowania tej formy leczenia operacyjnego, szczególnie u pacjentów, którzy z racji wieku, przebytych chorób, jak również tych współistniejących, nie mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu technikami tradycyjnymi. Kolejnym ograniczeniem jakie niosą ze sobą techniki tradycyjne w przypadku operacji kręgosłupa jest konieczność stosowania znieczulenia ogólnego, co niweluje endoskopia, umożliwiając wykonywanie procedur w znieczuleniu miejscowym.

Metody endoskopowe są na miarę medycyny XXI wieku, niosą ze sobą szereg korzyści, zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy, którzy je wykonują – komentuje dr Aleksander Winiarski.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Zastosowanie technik małoinwazyjnych w chirurgii

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.