Dr Paweł Wisz w czołówce światowych ekspertów urologii robotycznej na WRSE Urology NextGen 2024 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDr Paweł Wisz w czołówce światowych ekspertów urologii robotycznej na WRSE Urology NextGen 2024 - dlaszpitali.pl

Dr Paweł Wisz w czołówce światowych ekspertów urologii robotycznej na WRSE Urology NextGen 2024

opm-dlaszpitali-Paweł-Wisz
fot. materiały prasowe

25-26 kwietnia 2024 roku odbyło się wydarzenie naukowe WRSE Urology. Organizatorem tego wyjątkowego spotkania było Orsi Academy. Wydarzenie skupiało się na prezentacji innowacyjnych technik operacyjnych oraz najnowszych trendów w leczeniu urologicznym przy użyciu robotów chirurgicznych.

Na uczestników czekały transmisje na żywo zrobotyzowanych procedur połączone z interakcjami z 20 międzynarodowymi ekspertami z dziedziny chirurgii robotycznej. W spotkaniu wzięły udział autorytety w dziedzinie robotyki chirurgicznej z całego świata, w tym prof. Dr. Alexandre Mottrie z OLV Aalst & Orsi Academy w Melle (BE), Prof. Dr. Peter Wiklund z Mount Sinai w Nowym Jorku (US), Dr. Stefano Puliatti z UNIMORE w Modenie (IT), oraz Dr. Ruben De Groote z OLV Aalst (BE). Wśród nich był jeden Polak Dr n. med. Paweł Wisz, który poprowadził na żywo transmisję zaawansowanego zabiegu usunięcia raka prostaty przy użyciu wsparcia robota chirurgicznego. W spotkaniu wzięły udział autorytety w dziedzinie robotyki chirurgicznej z całego świata.

Coraz więcej operacji raka prostaty z wykorzystaniem robotów również w Polsce

W Polsce funkcjonuje już ponad 40 systemów robotycznych, które są szeroko wykorzystywane w różnych dziedzinach medycyny. Zastosowanie robotów chirurgicznych zyskało szerokie uznanie wśród lekarzy i pacjentów przyczyniając się do precyzyjniejszych i mniej inwazyjnych procedur chirurgicznych. Na świecie wykorzystuje się je do realizacji ponad 200 różnorodnych typów operacji, co podkreśla rosnące znaczenie tej technologii w medycynie.

Jak wyjaśnia dr Paweł Wisz – urolog specjalizujący się w operacyjnym leczeniu raka prostaty z wykorzystaniem robota W 2023 roku, 55% wszystkich operacji raka prostaty w Polsce przeprowadzono z użyciem robotów chirurgicznych, co stanowi znaczący rozwój w stosowaniu nowoczesnych metod leczenia. Dostęp do robotycznych zabiegów w Polsce znacząco się poprawił, zwłaszcza po tym jak od 1 kwietnia 2022 roku pacjenci z rakiem prostaty uzyskali możliwość refundacji takich procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zgodnie z szacunkami w samej Polsce do 2027 r. powinno być ok. 70 robotów chirurgicznych o różnych profilach zastosowania, a rynek ten do tego czasu osiągnie wartość blisko 1 mld złotych. Jak widać po statystykach globalny postęp w dziedzinie robotyki medycznej kontynuuje kształtowanie przyszłości opieki chirurgicznej umożliwiając przeprowadzanie zabiegów z większą dokładnością i minimalnym ryzykiem dla pacjentów.

Dlaczego urologia robotyczna cały czas rośnie w siłę?

Chirurgia robotyczna w urologii ciągle zyskuje na popularności i staje się coraz bardziej rozpowszechniona z wielu przyczyn wśród, których najczęściej wymienia się efektywność tej metody, bezpieczeństwo i satysfakcję zarówno pacjentów jak i personelu medycznego.

Roboty chirurgiczne są wyposażone w zaawansowane narzędzia i systemy wizyjne, które oferują chirurgom znacznie lepszą wizualizację pola operacyjnego i precyzję przeprowadzenia zabiegu. Ramię robota może wykonywać ruchy z większą dokładnością niż ludzka ręka, co jest szczególnie ważne podczas delikatnych zabiegów urologicznych, takich jak operacje raka prostaty. Ponadto, roboty chirurgiczne dają lekarzom możliwość manipulacji narzędziami w sposób, który nie jest możliwy w tradycyjnej chirurgii laparoskopowej ponieważ zakres ruchomości ramion to 560 stopni. – mówi dr Paweł Wisz.

Niewątpliwą korzyścią wynikającą z wykorzystania robotyki w operacyjnym leczeniu raka prostaty są również lepsze wyniki funkcjonalne po stronie pacjentów np. w zakresie nietrzymania moczu, mniejsza liczba powikłań, czy skrócony czas hospitalizacji i rekonwalescencji ale przede wszystkim możliwość uzyskania tzw. czystości onkologicznej.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat powstało blisko 40 000 prac naukowych dotyczących wykorzystania robotyki. W sierpniu 2020 r. pojawiła się publikacja w European Urology, w której na podstawie badań i efektów leczenia pacjentów z zaawansowanym miejscowo rakiem prostaty w latach 2015-2018, potwierdzono przewagę operacji robotycznych nad laparoskopią, czy chirurgią otwartą. Przedstawione dane statystyczne odnoszące się do wyników pooperacyjnych pokazały, że spośród 80 pacjentów, jedynie 11 potrzebowało dodatkowego leczenia takiego jak radioterapia czy hormonoterapia. Oznacza to, że w większości przypadków udało się osiągnąć pełną czystość onkologiczną, co skutkowało usunięciem wszystkich komórek rakowych. – wyjaśnia dr Paweł Wisz.

Doświadczenie chirurga – kluczowe w operacjach robotycznych

Należy podkreślić, że choć nowoczesny sprzęt ma istotne znaczenie to przede wszystkim kluczowe są umiejętności specjalisty, który go obsługuje. Robot chirurgiczny to zaawansowane narzędzie ale to chirurg decyduje o przebiegu operacji. W Polsce około 100 chirurgów posiada certyfikaty wydawane przez producentów systemów robotycznych, co uprawnia ich do korzystania z tego sprzętu. Jednakże posiadanie certyfikatu nie oznacza umiejętności klinicznych. Certyfikacja stanowi jedynie podstawowy wymóg, który pozwala na operowanie robotem ale prawdziwą biegłość i skuteczność w leczeniu pacjentów zdobywa się przez doświadczenie oraz ciągłe doskonalenie technik chirurgicznych. – mówi dr Paweł Wisz.

Normą za granicą jest wykonywanie przez chirurga ok. 150 zabiegów robotycznych rocznie. Niestety w Polsce wciąż jest mało specjalistów mogących pochwalić się takimi wynikami. Oprócz liczby zabiegów ważna jest również ich jakość. To właśnie dlatego wraz z rozwojem robotyki zrewolucjonizował się także sposób kształcenia przyszłych chirurgów. Nowy, zwalidowany system szkoleń oparty jest na zasadzie proficiency-based progression. Program progresji opartej na biegłości to metoda szkoleniowa, która koncentruje się na osiąganiu określonych umiejętności i kompetencji zamiast tradycyjnego podejścia opartego na liczbie przeprowadzonych operacji czy czasie spędzonym na szkoleniu. Program ten został zaprojektowany aby zapewnić, że chirurdzy osiągną specyficzne, mierzalne umiejętności wymagane do bezpiecznego i skutecznego wykonywania operacji przy użyciu robotów chirurgicznych, zanim rozpoczną samodzielne operacje na pacjentach.

Efekty wdrożenia takiego modelu szkolenia zostały szeroko zbadane a wyniki publikacji naukowych wskazują na liczne korzyści tego podejścia. Na podstawie metaanalizy wykazano, że system szkolenia PBP spowodował zmniejszenie liczby błędów wykonawczych aż o 60 procent i skrócił czas zabiegu o 15 procent. Natomiast liczba poprawnie wykonywanych kroków w procedurze zabiegowej była większa o 47 procent. – wyjaśnia dr Paweł Wisz.

Ponadto, istnieją narzędzia umożliwiające mierzenie efektywności pracy operatora robotów chirurgicznych takie jak aplikacja My Intuitive. Na przykład, średni czas trwania radykalnej prostatektomii za pomocą robota w Europie to 143 minuty. Jednakże najlepsi operatorzy, którzy znajdują się w czołowej dziesiątce są w stanie przeprowadzić tę operację w 97 minut. Dzięki swojemu doświadczeniu, dr Paweł Wisz osiągnął znakomity czas 89 minut, demonstrując tym samym wyjątkową biegłość w korzystaniu z technologii robotycznej. Dr Paweł Wisz ma swoim koncie ponad 1000 zabiegów robotycznych, również jak proktor uczy i inspiruje kolejne pokolenia lekarzy do zgłębiania wiedzy i umiejętności w tej innowacyjnej dziedzinie medycyny.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Dialog, koordynacja, finansowanie – kierunki zmian w sektorze ochrony zdrowia

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.