Dodatkowe finansowanie placówek medycznych
3% wysokości faktur rozliczanych z NFZ otrzymają państwowe szpitale, poradnie specjalistyczne oraz POZ. Dotacje mają pomóc w przywróceniu pełnego i bezpiecznego dostępu do świadczeń medycznych po czasie pandemii.
Zarządzenie prezesa NFZ, umożliwiające dodatkowe finansowanie, które weszło w życie w lipcu br., to kolejny krok mający na celu pomoc w powrocie do normalnego trybu leczenia. Jak podkreśla prezes NFZ, Adam Niedzielski, odmrażanie służby zdrowia ma przebiegać bezpiecznie zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami pacjentów, ważne jest zapewnienie im maksymalnej dostępności do świadczeń medycznych.
Na co dodatkowe fundusze?
Z dodatkowych środków mogą być finansowane m.in.: środki ochrony osobistej dla pacjentów, środki ochrony osobistej dla personelu medycznego, przygotowanie gabinetów oraz pomieszczeń szpitalnych do wizyt pacjentów w reżimie sanitarnym.
Przywracanie normalnego trybu leczenia
Nowe rozwiązanie ma działać do czasu zniesienia obostrzeń wprowadzonych przepisami związanymi z COVID-19. Koszt szacowany na niemal 180 mln zł miesięcznie, pokryje budżet państwa.
Wsparcie finansowe placówek medycznych jest kolejnym krokiem w stronę przywrócenia normalnego trybu leczenia. Pierwszym są działania specjalnego zespołu ekspertów powstałego przy NFZ, który zajmie się przygotowywaniem „mapy drogowej” powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów po czasie epidemii.
Czytaj także: Nowe technologie w chorobie Parkinsona – wyzwania organizacyjne i finansowanie