Czy w polskich szpitalach jest bezpiecznie? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCzy w polskich szpitalach jest bezpiecznie? - dlaszpitali.pl
Reklama

Czy w polskich szpitalach jest bezpiecznie?

opm-dlaszpitali-bezpieczenstwo-i-jakosc-w-szpitalach
fot. mat. prasowe

W piątek, 10 listopada odbyła się debata „Bezpieczeństwo i jakość w polskich szpitalach – czy sprostamy wyzwaniom współczesnej medycyny?”, w trakcie której Eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali podsumowali II edycję certyfikacji placówek medycznych „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”.

Eksperci omówili obecną sytuację systemu opieki zdrowotnej w Polsce, zaprezentowali Zintegrowany Model Bezpieczeństwa Szpitali oraz II edycję raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”.

Czy w polskich szpitalach jest bezpiecznie? Największe wyzwania dla polskich placówek medycznych

Bezpieczeństwo i jakość to w tym roku kluczowe słowa dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Przyjęta została ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, która ma poprawić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej m. in. w kwestii bezpieczeństwa, jakości czy autoryzacji i akredytacji placówek medycznych. Czy faktycznie tak będzie?

Na te i inne pytania odpowiedzieli Eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali: dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt – Przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, mgr Mariola Łodzińska – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, dr n. med. Anna Szczypta – Krajowa Konsultant w dz. Pielęgniarstwa Epidemiologicznego oraz dr n. o zdr. Maria Kołatek – Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych. Eksperci zgodnie stwierdzili, że placówki medyczne w Polsce wciąż wymagają poprawy w zakresie bezpieczeństwa; jasno mówi o tym również II edycja raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, który został zainagurowany podczas debaty. Zaprezentowane dane uwzględniły zarówno stosowanie bezpiecznego sprzętu, podawanie leków cytotoksycznych, prowadzenie rejestrów zranień i zakłuć czy prowadzenie szkoleń dla personelu medycznego. Przedstawione wykresy i analizy są niepokojące – tylko 30% szpitali stosuje wyłącznie igły tępe do przygotowania leków, tylko 27% placówek prowadzi elektroniczne rejestry zranień, a ponad połowa szpitali nie korzysta z kaniul bezpiecznych, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo personelowi, ale są również bezpieczniejsze dla pacjenta.

Mówiąc o bezpieczeństwie pacjenta, nie można zapominać o bezpieczeństwie personelu medycznego. Dane z najnowszego raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” wprost wskazują na ważne aspekty związane z bezpieczeństwem, które placówki medyczne w Polsce muszą poprawić. Jeżeli poziom bezpieczeństwa w polskich szpitalach ma być wysoki, trzeba stale wprowadzać zmiany, stosując się do najwyższych standardów i zaleceń – komentuje mgr Mariola Łodzińska, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Czytaj też: Tworzenie przestrzeni medycznych wspomagających procesy leczenia

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.