Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia: relacja i zaproszenie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia: relacja i zaproszenie - dlaszpitali.pl

Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia: relacja ze szkolenia i zaproszenie na kolejne

opm-dlaszpitali-cyberbezpieczeństwo-w-ochronie-zdrowia
fot. mat. prasowe

W dobie cyfryzacji i coraz większego uzależnienia sektora medycznego od technologii informatycznych kwestia cyberbezpieczeństwa staje się kluczowa dla funkcjonowania placówek ochrony zdrowia. W odpowiedzi na te wyzwania 30 września w Białymstoku odbyło się specjalistyczne szkolenie poświęcone temu zagadnieniu, gromadząc przedstawicieli szpitali, placówek medycznych oraz ekspertów z całego kraju.

Szkolenie było okazją do wysłuchania prelekcji wybitnych specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i prawa medycznego:

• Dr Paweł Kaźmierczyk przedstawił prezentację pt. „Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia okiem prawnika”. Omówił aktualne regulacje prawne, ze szczególnym uwzględnieniem dyrektywy NIS2, a także wskazał na obowiązki placówek medycznych w zakresie ochrony danych pacjentów.
  • Piotr Rybicki (MBA, MPA) zaprezentował „Skuteczną strategię cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia”. Podkreślił znaczenie kompleksowego podejścia do bezpieczeństwa cyfrowego i przedstawił praktyczne wskazówki dotyczące wdrażania efektywnych strategii w szpitalach.
  • Piotr Welenc skupił się na „Wymaganiach formalnych dla akredytacji w ramach NIS2”. Wyjaśnił proces dostosowywania się do nowych standardów, podkreślając ich znaczenie dla zapewnienia ciągłości działania placówek medycznych.
  • Michał Szczypiński omówił „Prawne aspekty nadużyć certyfikatów eZLA i RODO”. Zwrócił uwagę na potencjalne ryzyka związane z elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi, a także na sposoby minimalizacji zagrożeń w kontekście ochrony danych osobowych.
  • Dawid Dybuk i Tomasz Sochacki w prezentacji „Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia – nowe zagrożenia i strategie ochrony” przedstawili aktualne trendy w cyberprzestępczości oraz zaprezentowali nowoczesne technologie służące ochronie systemów medycznych.
  • Adam Pośpiech, Jan Palic oraz Piotr Rajski zaprezentowali studium przypadku pt. „Czy chmura może wzmocnić cyberbezpieczeństwo szpitala?”. Omówili korzyści płynące z wdrożenia rozwiązań chmurowych oraz podzielili się doświadczeniami z ich praktycznej implementacji.
  • Longin Mikołajczyk przedstawił temat „Realizacja wymagań technologicznych NIS2”, wskazując na konkretne narzędzia i technologie, które mogą pomóc placówkom medycznym w spełnieniu nowych wymogów prawnych.
  • Michał P. Dybowski omówił możliwości finansowania projektów cyfrowych w ochronie zdrowia, prezentując „Środki z KPO na projekty cyfrowe”. Podkreślił znaczenie wykorzystania dostępnych funduszy na modernizację i zabezpieczenie infrastruktury medycznej.

Praktyczne wskazówki dla placówek medycznych i szpitali

Uczestnicy szkolenia podkreślali wartość merytoryczną prelekcji oraz możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń. Wielu z nich zwróciło uwagę na fakt, że cyberbezpieczeństwo to nie tylko kwestia technologiczna, ale także organizacyjna i społeczna. Dzięki szkoleniu dowiedzieli się, jak:

• efektywnie wdrażać strategie bezpieczeństwa, które chronią przed najnowszymi zagrożeniami cybernetycznymi,
  • spełniać wymogi prawne związane z dyrektywą NIS2 oraz RODO, minimalizując ryzyko sankcji i utraty zaufania pacjentów,
  • korzystać z dostępnych źródeł finansowania, takich jak Krajowy Plan Odbudowy, na projekty związane z cyfryzacją i bezpieczeństwem,
  • współpracować z innymi podmiotami w celu wymiany wiedzy i wspólnego przeciwdziałania zagrożeniom.

Zapraszamy na kolejną edycję szkolenia w Szczecinie

Jeśli nie mieliście okazji uczestniczyć w szkoleniu w Białymstoku lub chcecie pogłębić swoją wiedzę, już 16 października w Szczecinie odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia. To doskonała okazja dla dyrektorów szpitali, menedżerów IT, specjalistów ds. bezpieczeństwa, a także wszystkich zainteresowanych tematyką cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia.

Dlaczego warto wziąć udział?

• Aktualna wiedza: poznacie najnowsze trendy i wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, które bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie Waszych placówek.
  • Praktyczne rozwiązania: dowiecie się, jak w praktyce wdrażać strategie i technologie zwiększające bezpieczeństwo danych pacjentów i systemów informatycznych.
  • Eksperci w jednym miejscu: będziecie mieli okazję porozmawiać z doświadczonymi specjalistami i zadać im nurtujące Was pytania.
  • Networking: spotkacie się z innymi profesjonalistami z branży, co może zaowocować wartościowymi kontaktami i współpracą w przyszłości.

Jak się zarejestrować?

Rejestracja na szkolenie w Szczecinie jest już otwarta. Aby zarezerwować miejsce, wystarczy odwiedzić stronę organizatora i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do szybkiego działania.

Kontakt w sprawie rejestracji:

Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia to temat, którego znaczenie będzie tylko rosło wraz z postępującą cyfryzacją usług medycznych. Szkolenia, takie jak to w Białymstoku, dostarczają nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim praktycznych narzędzi do skutecznej ochrony przed zagrożeniami. Zachęcamy wszystkie placówki medyczne do aktywnego udziału w tych inicjatywach, aby wspólnie budować bezpieczną i nowoczesną opiekę zdrowotną.

Źródło: informacja prasowa

Czytaj także: Healthcare Poland uruchamia kolejną serię szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa