CeZ zrealizuje projekty, które przyspieszą transformację cyfrową... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCeZ zrealizuje projekty, które przyspieszą transformację cyfrową... - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

CeZ zrealizuje projekty, które przyspieszą transformację cyfrową ochrony zdrowia w Polsce

opm-dlaszpitali-cez
fot. iStock

Centrum e-Zdrowia otrzyma ponad 1,2 mld zł na realizację w ramach KPO kluczowych projektów, które przyspieszą transformację cyfrową ochrony zdrowia w Polsce. Najważniejsze cele to: wsparcie pracowników ochrony zdrowia (m.in. narzędziami AI), rozwój systemu e-zdrowia (m.in. cyfryzacja dokumentów, centralne repozytorium) oraz korzyści dla pacjentów (m.in. wygodniejsze umawianie badań).

Polska już obecnie jest jednym z europejskich liderów cyfryzacji ochrony zdrowia. Wysokie miejsce w rankingu przygotowanym przez Komisję Europejską wynika z faktu, że wiele usług ma charakter powszechny: Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta czy e-skierowanie. Te i inne cyfrowe narzędzia i usługi, które wspierają system ochrony zdrowia w Polsce, od ponad dwudziestu lat tworzy Centrum e-Zdrowia, podległe Ministerstwu Zdrowia. To kilkadziesiąt systemów, które na co dzień pomagają nie tylko pacjentom, ale również profesjonalistom – lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom, ratownikom medycznym.

Środki z Krajowego Planu Odbudowy pozwolą na dalsze rozwijanie tych usług oraz stworzenie zupełnie nowych. W praktyce to np. wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji w trakcie diagnozowania pacjentów, krótsze kolejki, większą wygodę i bezpieczeństwo danych medycznych. Łączna kwota wsparcia finansowego dla CeZ to ponad 1,256 mld zł. Projekty będą realizowane do końca pierwszego kwartału 2026 r.

Chcemy, żeby rozwój e-usług w ramach systemu opieki zdrowotnej w Polsce przynosił jeszcze więcej korzyści zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu. Mamy przed sobą wizję przyszłości, w której specjaliści wspierani są przez nowoczesną technologię, a pacjenci mogą korzystać z usług cyfrowych w wygodny i bezpieczny sposób. Żeby to zrobić, konieczne jest dostarczenie nowych, użytecznych narzędzi. I to zadanie właśnie teraz realizujemy, a środki z KPO bardzo nam w tym pomogąmówi dr Małgorzata Olszewska, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Projekty realizowane przez CeZ w ramach KPO:

1. Rozwój Centralnej e-Rejestracji

Centralna e-Rejestracja umożliwi zapisywanie się na wizyty w wielu przychodniach, u różnych specjalistów, poprzez jeden system (a nie, jak w tej chwili – telefonicznie lub bezpośrednio w przychodni). Już teraz trwa pilotaż, z którego skorzystało ponad 160 tys. pacjentów. Natomiast w ramach działań finansowanych ze środków KPO:

  • rozszerzony zostanie katalog świadczeń, na które będzie można zapisać się przez Centralną e-Rejestrację,
  • uruchomiony będzie asystent AI, który ułatwi korzystanie z e-rejestracji osobom o mniejszych kompetencjach cyfrowych. Będą one mogły zarejestrować się przez telefon.

2. Platforma e-Konsylium

To rozwiązanie, które pomoże lekarzom w realizacji zdalnych konsultacji medycznych. Pozwoli im na szybkie i efektywne pozyskiwanie opinii innych specjalistów, bez konieczności bezpośredniego spotkania. Co ważne, będzie to bezpieczny, a równocześnie dostosowany do potrzeb lekarzy komunikator z możliwością organizowania telekonferencji i ich nagrywania oraz bezpiecznego przeglądania danych medycznych.

3. System wsparcia zdalnego monitorowania zdrowia pacjentów

Będzie to rozwinięcie zakresu już istniejących usług teleporad z wykorzystaniem urządzeń zbierających dane o zdrowiu. Umożliwią one m.in. badanie w domu i przesyłanie bezpośrednio do lekarza informacji o stanie zdrowia pacjenta (np. o jego poziomie cukru, wartości pulsu, wysokości ciśnienia). To idealne rozwiązanie m.in. dla osób, które ze względu na obniżoną odporność nie powinny być narażone na kontakt z dużą liczbą ludzi.

4. Platforma Usług Inteligentnych

PUI zapewni dostęp do certyfikowanych, sprawdzonych narzędzi wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji, które mają wspierać diagnostykę obrazową. Dzięki nim lekarze radiolodzy będą mogli szybciej i precyzyjniej oceniać i opisywać zdjęcia rentgenowskie, wyniki mammografii, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Wykorzystanie sztucznej inteligencji nie zastąpi lekarza, ale go wesprze. Umożliwi np. opisanie większej niż do tej pory liczby zdjęć w tym samym czasie czy zmniejszy ryzyko popełnienia błędu. PUI będzie ogromnym wsparciem dla lekarzy, natomiast pacjenci uzyskają szybsze i trafniejsze diagnozy.

5. Centralne Repozytorium Danych Medycznych oraz Centrum Cyfryzacji Dokumentacji Medycznej

Realizacja tego projektu umożliwi gromadzenie i przechowywanie elektronicznej dokumentacji medycznej wytwarzanej przez poszczególne podmioty (takie jak szpitale, przychodnie, laboratoria itd.). W ramach zadania CeZ przygotuje i udostępni placówkom medycznym system do digitalizacji dokumentacji pacjentów. Dzięki temu lekarz będzie miał dostęp w jednym miejscu do wszelkich potrzebnych danych o stanie zdrowia pacjenta. Odciąży to też pacjenta od konieczności przechowywania i przynoszenia do przychodni wydruków, płyt CD czy innych nośników z wynikami badań.

6. Dalsza cyfryzacja dokumentacji medycznej

Niektóre dokumenty medyczne już funkcjonują w wersji cyfrowej. To np. karta informacyjna z leczenia szpitalnego, wynik badań laboratoryjnych wraz z opisem, recepta czy skierowanie. Kolejne dokumenty, które będą podlegać cyfryzacji, to:

  • karta diagnostyki i leczenia onkologicznego (e-DILO) oraz plan leczenia onkologicznego,
  • wyniki i opisy badań histopatologicznych i cytologicznych,
  • Patient Summary (czyli karta zdrowia pacjenta),
  • karta medycznych czynności ratunkowych,
  • dokumenty medycyny pracy.

7. e-Profil pacjenta

Będzie to narzędzie przeznaczone zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Lekarzom dostarczy w jednym miejscu spektrum wiedzy na temat stanu zdrowia pacjenta i ułatwi im wystawienie diagnozy. Na e-Profilu pacjenta lekarze będą mogli zobaczyć m.in. wszystkie recepty oraz rozpoznania z ostatniego roku (zdarzenia medyczne, skierowania, informacje z NFZ), a także alerty istotne ze względu na zlecane badania czy przepisywane leki. Alerty będą informować np. o tym, że dana pacjentka jest w ciąży, że pacjent nie wykupuje leków, jest alergikiem czy też znajduje się w grupie wysokiego ryzyka pod względem wystąpienia nowotworu.

Pacjenci też będą mogli korzystać z e-Profilu. Im wyświetlą się rekomendacje badań, szczepień, działań na rzecz zdrowia – oczywiście właściwie dopasowane.

8. Rozbudowa hurtowni analitycznej

Realizacja tego projektu wpłynie na szybkość i sprawność analizowania danych medycznych. Narzędzie umożliwi analizę danych z wielu systemów i rejestrów, pozwoli też na ich porównywanie, tworzenie statystyk i raportów.

9. Centrum Operacji Bezpieczeństwa

Jednym z największych wyzwań cyfryzacji sektora ochrony zdrowia jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Każdy incydent w tym obszarze to ryzyko ujawnienia danych wrażliwych, dotyczących najbardziej intymnych spraw człowieka, oraz ogromnych strat finansowych. COB powstaje po to, by wdrożyć odpowiednie mechanizmy zabezpieczające w ramach realizowanych projektów. Jego zadaniem będzie też zapewnienie dostępności, integralności i bezpieczeństwa danych.

Porozumienie w sprawie przekazania środków unijnych na realizację powyższych zadań podpisali 9 kwietnia dyrektor CeZ Małgorzata Olszewska oraz dyrektor departamentu e-Zdrowia i pełnomocnik minister zdrowia ds. informatyzacji Wojciech Demediuk.

Źródło: Centrum e-Zdrowia

Czytaj także: Konsorcjum naukowo-technologiczne pracuje nad asystentem AI dla lekarzy

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

651 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy