Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej w Lublinie leczy pacjentów i szkoli lekarzy z całej Polski - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCentrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej w Lublinie leczy pacjentów i szkoli lekarzy z całej Polski - dlaszpitali.pl

Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej w Lublinie leczy pacjentów i szkoli lekarzy z całej Polski

opm-dlaszpitali-Centrum-Edukacyjne-Robotyki-Operacyjnej
fot. materiały prasowe

Przed Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie otwierają się nowe możliwości, a to dzięki otwarciu nowego budynku zabiegowo-anestezjologicznego z nowoczesnym blokiem operacyjnym. Operacje i szkolenia z udziałem robota da Vinci odbywają się już na sali hybrydowej.

Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej funkcjonuje obecnie w warunkach nowoczesnego traktu operacyjnego, gdzie istnieje możliwość prowadzenia szkoleń z zakresu chirurgii robotycznej dla nowych adeptów tej dziedziny chirurgii. Przede wszystkim jest to bardzo komfortowe miejsce dla pacjentów, dla zespołu prowadzącego znieczulenie oraz oczywiście dla operatorów i zespołu asystentów chirurgicznych mówi dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, specjalista położnictwa, ginekologii i ginekologii onkologicznej.

Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości tradycyjnych rozwiązań. Mając tak nowoczesny sprzęt i wykwalifikowanych lekarzy w szpitalu przy al. Kraśnickiej, powstało Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej (CERO).

Czym jest Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej?

Podstawowym celem istnienia CERO jest działalność lecznicza oraz dydaktyczna. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego, ale także i z innych placówek w Polsce, mogą tu zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów. W ostatnim czasie w warsztatach przygotowujących do egzaminu certyfikacyjnego w systemie chirurgii operacyjnej da Vinci z zakresu chirurgii kolorektalnej uczestniczyli m.in. lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Szkolenia z zakresu chirurgii robotycznej

Szkolenia z zakresu chirurgii robotycznej odbywają się na całym świecie w oparciu o wyspecjalizowane środki szkoleniowe, które standaryzują proces edukacyjny. Fundamentalnie ważnym, inicjującym rozwój naszego ośrodka etapem było zatrudnienie przez dyrekcję Szpitala chirurgów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w operatywie robotycznej, a którzy jednocześnie są mentorami dla przyszłej szkolącej się kadrymówi Dorota Cichocka, koordynator CERO w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Case observation to szkolenie obejmujące obserwację na żywo zabiegu wykonanego przez proktora (certyfikowanego lekarza szkoleniowego) w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Lekarze szkoleni są pod okiem chirurga dra n. med. Jerzego Drausa. To właśnie on przeprowadził w 2022 roku w lubelskim szpitalu pierwszą operację z użyciem robota da Vinci.

Dr Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Doświadczenie zdobywał w wiodących klinikach w Europie. Wykonał ponad 1200 operacji kolorektalnych (jelita grubego) z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 300 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Szkolił chirurgów w zakresie chirurgii z wykorzystaniem robota da Vinci w ponad 40 klinikach w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Francji, Szwajcarii i od kilku lat także w Polsce. Obecnie jest Ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstade w Szwecji.

To, co wydarzyło się w Lublinie, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Byłem w ośrodkach, które mają bardzo wielu pacjentów, posiadają nawet dwa roboty i nie zrobiono w nich tyle, ile udało nam się zrobić w Lublinie. Centrum Edukacyjne w Szpitalu Wojewódzkim ma doskonałe warunki do prowadzenia warsztatów. W tej chwili przyjeżdżają do nas lekarze z różnych miast i co ciekawe nie mówią, że jadą na szkolenie do Lublina, tylko – „na Kraśnicką”. A to dopiero początek drogi podkreśla dr n. med. Jerzy Draus, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i kolorektalnej.

Operacja z wykorzystaniem robota da Vinci

Zakupiony przez nas robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Jestem dumny, że wojewódzki szpital przy al. Kraśnickiej znajduje się w gronie kilkunastu placówek medycznych w kraju, które wykorzystują robota w swojej pracydodał marszałek Jarosław Stawiarski.

Operacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii (onkologiczna chirurgia kolorektalna), urologii (prostatektomie radykalne) i ginekologii (nowotwory trzonu macicy, stany przedrakowe szyjki macicy). Łącznie wykonano w szpitalu 470 operacji w asyście da Vinci. W planach szpital chce prowadzić zabiegi z użyciem robota da Vinci w zakresie torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Collegium Medicum UJ nie będzie już rekrutować na medycynę niestacjonarną

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.