Bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia – potrzebne są zmiany systemowe - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plBezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia – potrzebne są zmiany systemowe - dlaszpitali.pl

Bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia – potrzebne są zmiany systemowe

opm-dlaszpitali-bezpieczenstwo-w-szpitalach-potrzebne-sa-zmiany-systemowe
fot. mat. prasowe

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali na co dzień podejmuje tematy związane z bezpieczeństwem pracowników ochrony zdrowia. Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest kluczowym rozwiązaniem systemowym, które może zmniejszyć ilość zdarzeń niepożądanych wśród pracowników medycznych.

Chociaż istnieje obowiązek zgłaszania zranień, ogólnopolskie badanie „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach” pokazało, że niestety aż 40% personelu pielęgniarskiego tego nie robi, a blisko 70% podczas całego stażu pracy zraniło się nawet 5-krotnie, dlatego potrzebujemy dalszych kroków do poprawy sytuacji.

Rada Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali z zadowoleniem przyjęła zapowiedziane przez Ministra Zdrowia w ostatnim czasie kierunki zmian w projekcie Ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zarówno potrzeba zmian w tym zakresie, jak i konieczność nagłośnienia tej problematyki w ramach Roku Jakości w Ochronie Zdrowia były przedmiotem apelu środowiska medycznego od wielu lat. Zapowiedziane zmiany są oczekiwane, a Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali deklaruje wsparcie w procesie przygotowania oraz implementacji projektu Ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta. Rada Ekspertów jest przekonana, że dotychczas podjęte przez Koalicję działania i wypracowany plan wdrożenia standardów bezpieczeństwa w kolejnych latach, może stanowić wsparcie dla planowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian ustawowych.

Planowane zmiany w projekcie Ustawy wpisują się w główne cele działalności Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, której celem jest wprowadzenie systemowych zmian na rzecz bezpieczeństwa personelu medycznego i pacjentów poprzez analizę ryzyka, wdrożenie wysokich standardów jakości i procedur postępowania, stosowania bezpiecznego sprzętu oraz działania edukacyjne. Koalicja współpracuje z czołowymi instytucjami odpowiedzialnymi za rozwój i bezpieczeństwo w polskim systemie ochrony zdrowia m.in. z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, Polską Federacją Szpitali, Polskim Stowarzyszeniem Pielęgniarek Epidemiologicznych oraz Polskim Towarzystwem Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, Naczelną Izbą Lekarską, Europejskim Stowarzyszeniem Czyste Leczenie. Patronat nad Koalicją objął, m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Rzecznik Praw Pacjenta.

Czytaj też: Okrągły stół poświęcony całościowym zmianom systemu ochrony zdrowia – propozycja Związku Powiatów Polskich

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.